Były minister zdrowia: dzisiejszy 60-70-latek jest zupełnie inny niż jego dziadek

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2017 09:17


Były minister zdrowia: dzisiejszy 60-70-latek jest zupełnie inny niż jego dziadek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzisiejszy senior jest młody. Trzeba pamiętać, że dzisiejszy 60-70-latek już nie jest taki, jaki był jego ojciec, a zupełnie nie jest taki jak jego dziadek - mówił w środę (22 lutego) podczas Forum Seniora w Katowicach neurolog i b. minister zdrowia prof. Grzegorz Opala.

W spotkaniu - poza samymi seniorami - uczestniczyli naukowcy, lekarze, przedsiębiorcy i przedstawiciele władz. Zastanawiali się w jaki sposób wykorzystać potencjał osób starszych i jakie możliwości mają ludzie w zaawansowanym wieku, którzy są wciąż aktywni.

Do seniorów: inwestujcie w siebie i bądźcie aktywni
- Dzisiejszy senior jest młody. Trzeba pamiętać, że dzisiejszy 60-70-latek już nie jest taki, jaki był jego ojciec, a zupełnie nie jest taki jak jego dziadek. Większość 70-latków to ludzie sprawni, którzy mają doświadczenie, wykształcenie, a jednocześnie są zmuszeni funkcjonować w modelu społecznym, w którym nie bardzo przewiduje się dla nich miejsce - powiedział neurolog, b. minister zdrowia prof. Grzegorz Opala.

Jak dodał, przeciętna 65-latka w Polsce będzie żyła jeszcze ok. 20 lat, mężczyzna w tym samym wieku - średnio ok. 15. To dużo czasu, który powinno się jak najlepiej wykorzystać - zachęcał wzywając też, by ludzie starsi starali się o to zadbać.

- Mając 65 lat muszę zainwestować w swoje najbliższe 15-20 lat. Tej świadomości nie ma. Większość ma poczucie wejścia w czas konsumpcji - tego co zbudowałem, na co zapracowałem. Jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o zatrudnienie ludzi powyżej ludzi powyżej 65. roku życia i aktywność - w szerokim tego słowa znaczeniu. Tylko mniej więcej 1,5 proc. tak funkcjonuje, podczas gdy w Danii - 21 proc. - podkreślił prof. Opala.

Emerytura nie powinna zamykać drogi do zarobkowania
Wskazał, że rozwiązanie tego problemu tylko w pewnym zakresie należy do państwa - wiele zależy też od samych seniorów, bo potencjał ludzi starszych musi być wykorzystany niekoniecznie przez automatyczne zatrudnianie ich. - To bardzo dobrze pracować dłużej, pod warunkiem, że ma się pracę i że są modele, w których tę grupę się widzi; są przedsiębiorcy, którzy doskonale to widzą - zauważył.

Prof. Opala podkreślił też, że emerytura powinna w jak najmniejszym stopniu zamykać drogę do dalszego zarobkowania. Część seniorów ma wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które umożliwiają dalszą pracę - przypomniał.

- Już dziś musimy myśleć, co będzie w przyszłości i kreować politykę, która kiedyś nas dotknie. Kiedyś wszyscy będziemy seniorami, robimy to absolutnie dla siebie - mówił przed rozpoczęciem Forum marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Śląskie: co samorząd robi dla starszych
Samorząd woj. śląskiego stara się w ostatnich latach poświęcać sporo miejsca polityce senioralnej, organizując liczne spotkania, warsztaty i konferencje oraz starając się wprowadzić rozwiązania ułatwiające życie osobom w zaawansowanym wieku. Ciałem doradczym marszałka w tej dziedzinie jest Śląska Rada ds. Seniorów. Ubiegły rok samorząd poświęcił głównie bezpieczeństwu starszych, w obecnym chce skupić się na ich zdrowiu.

Wśród wprowadzonych i ciągle rozwijanych w regionie przedsięwzięć jest m.in. Śląska Karta Seniora, dzięki której można skorzystać ze zniżek w wybranych placówkach. Razem z pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich i policją urząd marszałkowski promuje "Kopertę życia", w której seniorzy powinni umieszczać informacje o chorobach i zażywanych lakach, co ułatwi udzielenie im pomocy w nagłym wypadku. Więcej szczegółów na temat przedsięwzięć polityki senioralnej w woj. śląskim można poznać na stronie www.seniorzy.slaskie.pl.

Saługa ocenił, że współpraca z seniorami jest bardzo "wdzięczna". "To takie środowisko, które chce, a to jest najważniejsze. Tym ludziom po prostu chce się zmieniać świat, uczestniczyć w życiu społecznym. Każda władza powinna odpowiadać na te oczekiwania i wdrażać w życie ich pomysły" - wskazał.

Konferencję organizował samorząd woj. śląskiego i "Dziennik Zachodni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR