Bytom: ostatnie dni świątecznej zbiórki żywności dla seniorów z Kresów
Autor: PAP/Rynek Seniora   11 grudnia 2017 09:58

Jeszcze do wtorku (12 grudnia) można przekazywać żywność, która na Boże Narodzenie trafi do polskich seniorów z Kresów Wschodnich - mieszkańców ukraińskiego Żytomierza i Drohobycza. Zbiórka prowadzona jest w Bytomiu.

Społecznicy czekają szczególnie na produkty o długim terminie ważności, np. makaron, mąkę, kaszę, cukier, olej, kawę, herbatę, bakalie, słodycze czy żywność w puszkach. Z zebranych darów przygotowane zostaną następnie świąteczne paczki dla potrzebujących.

Dary można przynosić jeszcze do wtorku do Biura Organizacji Pozarządowych przy bytomskim Rynku 26/5 (IV piętro) w godzinach 10-15. Co roku zbiórki organizowane są również w różnych instytucjach i placówkach edukacyjnych, które następnie przekazują żywność organizatorom.

Wyjazd społeczników z paczkami dla seniorów z Kresów zaplanowano na przyszłą niedzielę - 17 grudnia. Na miejscu w ich rozdysponowanie włączają się organizacje polonijne oraz parafie.

Koordynatorka akcji Alicja Brzan-Kloś mówiła PAP przy okazji rozpoczęcia tegorocznej akcji, że Boże Narodzenie jest takim szczególnym okresem, w którym powinno się pamiętać również o osobach biednych i potrzebujących.

Dodała, że potrzeby polskich seniorów na Kresach są ogromne. - Te osoby są bardzo biedne. Za swoje miesięczne świadczenie emerytalne nie są w stanie pokryć podstawowych potrzeb - zaznaczyła wówczas Brzan-Kloś. Jednocześnie zapewniła, że seniorzy z Kresów są bardzo wdzięczni za wszelką pomoc i doceniają pamięć Polaków o nich.

W ubiegłorocznej bożonarodzeniowej akcji zebrano 1,5 tony żywności, z której powstało ok. 170 paczek.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy seniorom z Kresów zrodził się podczas organizowanej w Bytomiu od ponad dekady zbiórki zniczy, które 1 listopada są zapalane na grobach Polaków na Ukrainie.

Pomoc jest też organizowana na Wielkanoc.

Po II wojnie światowej, w wyniku utraty przez Polskę Kresów Wschodnich, wysiedlono z tych terenów niemal 2 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy, także do Bytomia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR