Bytom: rusza świąteczna zbiórka żywności dla seniorów z KresówPAP/Rynek Seniora - 17 listopada 2016 11:00


Bytomskie władze i organizacje pozarządowe rozpoczęły doroczną świąteczną zbiórkę żywności dla polskich seniorów z Kresów Wschodnich. Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki, które na Boże Narodzenie trafią do potrzebujących z Drohobycza, Stryja, Sambora i Lwowa.

Akcja "Podziel się opłatkiem z seniorem na Kresach" współorganizowana jest przez: Urząd Miejski w Bytomiu, Bytomską Radę Działalności Pożytku Publicznego, Bytomską Radę Seniorów, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bytomiu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorzy czekają na produkty o długim terminie przydatności np. makaron, mąkę, kaszę, cukier, olej, bakalie czy żywność w puszkach. Z zebranych darów społecznicy przygotują następnie świąteczne paczki, które trafią do seniorów z Drohobycza (partnerskiego miasta Bytomia), Stryja, Sambora i Lwowa.

Żywność można przynosić do 16 grudnia do Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy bytomskim Rynku 26/5 (IV piętro), w dni robocze w godzinach 8-16.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem paczki zostaną zawiezione na Ukrainę. Brzan-Kloś dodała, ze w ich rozdysponowanie na miejscu włączają się organizacje polonijne oraz parafie.

W ubiegłym roku dzięki świątecznej zbiórce żywności udało się przygotować i zawieźć na Ukrainę ok. 500 paczek.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy seniorom z Kresów zrodził się podczas organizowanej w Bytomiu od 10 lat zbiórki zniczy, które 1 listopada zapalane są na grobach Polaków na Ukrainie. W tym roku zebrano rekordową liczbę – ponad 12 tys.

Po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich wysiedlono 1,7-1,9 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy – w tym także do do Bytomia. Nawet tamtejszy klub sportowy, Polonia Bytom, nosi bordowo-granatowe barwy, nawiązujące do legendarnego klubu Pogoń Lwów.