Bytom: rusza świąteczna zbiórka żywności dla seniorów z Kresów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2016 11:00


Bytom: rusza świąteczna zbiórka żywności dla seniorów z Kresów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bytomskie władze i organizacje pozarządowe rozpoczęły doroczną świąteczną zbiórkę żywności dla polskich seniorów z Kresów Wschodnich. Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki, które na Boże Narodzenie trafią do potrzebujących z Drohobycza, Stryja, Sambora i Lwowa.

Akcja "Podziel się opłatkiem z seniorem na Kresach" współorganizowana jest przez: Urząd Miejski w Bytomiu, Bytomską Radę Działalności Pożytku Publicznego, Bytomską Radę Seniorów, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bytomiu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorzy czekają na produkty o długim terminie przydatności np. makaron, mąkę, kaszę, cukier, olej, bakalie czy żywność w puszkach. Z zebranych darów społecznicy przygotują następnie świąteczne paczki, które trafią do seniorów z Drohobycza (partnerskiego miasta Bytomia), Stryja, Sambora i Lwowa.

Żywność można przynosić do 16 grudnia do Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy bytomskim Rynku 26/5 (IV piętro), w dni robocze w godzinach 8-16.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem paczki zostaną zawiezione na Ukrainę. Brzan-Kloś dodała, ze w ich rozdysponowanie na miejscu włączają się organizacje polonijne oraz parafie.

W ubiegłym roku dzięki świątecznej zbiórce żywności udało się przygotować i zawieźć na Ukrainę ok. 500 paczek.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy seniorom z Kresów zrodził się podczas organizowanej w Bytomiu od 10 lat zbiórki zniczy, które 1 listopada zapalane są na grobach Polaków na Ukrainie. W tym roku zebrano rekordową liczbę – ponad 12 tys.

Po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich wysiedlono 1,7-1,9 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy – w tym także do do Bytomia. Nawet tamtejszy klub sportowy, Polonia Bytom, nosi bordowo-granatowe barwy, nawiązujące do legendarnego klubu Pogoń Lwów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR