CBOS pytało Polaków o poczucie bezpieczeństwa życia. Jest rekordowo wysokie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 kwietnia 2017 13:45


CBOS pytało Polaków o poczucie bezpieczeństwa życia. Jest rekordowo wysokie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem 89 proc. ankietowanych Polaków nasz kraj jest miejscem bezpiecznym do życia; przeciwnego zdania jest 9 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS przekazanego w poniedziałek (24 kwietnia) PAP. Jak zaznaczono, odnotowane oceny są "rekordowo wysokie".

Przed rokiem - jak poinformował CBOS - Polskę, jako kraj bezpieczny do życia, określiło 80 proc. badanych, przeciwnego zdania było 16 proc. Z kolei przed dwoma laty na pytanie to pozytywnie odpowiedziało 66 proc. badanych, a przeciwnego zdania było 28 proc.

- Pozytywne opinie o stanie bezpieczeństwa w Polsce zdecydowanie dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych - zauważył CBOS. Oceny negatywne są stosunkowo najczęstsze wśród osób o niższym statusie materialnym, bezrobotnych oraz określających własne warunki materialne jako złe.

Natomiast na pytanie o ocenę poziomu bezpieczeństwa miejsca, w którym mieszka ankietowany, aż 95 proc. badanych określiło swoją dzielnicę, osiedle lub osadę jako bezpieczną i spokojną. Przeciwnego zdania było tylko 4 proc. zapytanych przez CBOS. Podobne wskazania odnotowano już przed rokiem.

- Polacy mają poczucie, że mieszkają w bezpiecznym miejscu. Dotyczy to zarówno ich bezpośredniej okolicy, jak i całego kraju. Odnotowane w tym roku oceny są rekordowo wysokie; jeszcze nigdy, odkąd prowadzimy pomiary, badani nie czuli się tak bezpieczni - wskazał CBOS.

Jak dodano w komentarzu do badania, "obserwowany w ostatnich latach wzrost poczucia bezpieczeństwa jest zapewne częściowo efektem porównania z innymi państwami europejskimi - wiadomości o atakach terrorystycznych i zamieszkach w krajach zachodnich mogły wpłynąć na wyższą ocenę bezpieczeństwa w Polsce".

Większość badanych nie obawia się także, że może stać się ofiarą przestępstwa. Obawy takie wyraziło 38 proc. badanych, przeciwnego zdania było 60 proc. Z kolei 47 proc. ankietowanych przyznało, iż obawia się, że ofiarą przestępstwa może stać się ktoś z ich najbliższej rodziny. Obaw takich nie ma 52 proc. ankietowanych.

Według CBOS obawy przed przestępczością częściej wyrażają kobiety, a także mieszkańcy największych miast i badani z wyższym wykształceniem.

Spośród ankietowanych 14 proc. przyznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat padło ofiarą kradzieży, u 7 proc. dokonano włamania do domu lub innej nieruchomości, np. piwnicy, 3 proc. padło ofiarą pobicia, 2 proc. zostało napadniętych i obrabowanych, a 4 proc. zadeklarowało, że w ciągu ostatnich pięciu lat dotknęło ich inne przestępstwo, np. oszustwo.

- Poczucie zagrożenia przestępczością pozostaje na poziomie podobnym do ubiegłorocznego. Właściwie nie zmienił się także odsetek badanych, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat padli ofiarą przestępstwa, chociaż w tym przypadku można zaobserwować długofalowy trend spadkowy - zaznaczył CBOS.

Badanie zostało przeprowadzone od 30 marca do 6 kwietnia tego roku na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR