Chcą uruchomić Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 czerwca 2016 14:16


Chcą uruchomić Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zajęcia z przedsiębiorczości, a także te rozwijające umiejętności matematyczne i logicznego myślenia ma oferować Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora". Inicjatywa - skierowana zarówno do młodych, jak i seniorów - ruszy prawdopodobnie w październiku.

List intencyjny w sprawie współpracy w utworzeniu Centrum podpisali w środę (1 czerwca) w Zabrzu prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik i rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik.

Celem tej inicjatywy - jak czytamy - jest wspieranie "rozwoju cywilizacyjnego społeczności od wieku przedszkolnego do senioralnego" poprzez podjęcie działalności pożytku publicznego - m.in. szeroko pojętych działań edukacyjno-naukowo-badawczych.

Jak wyjaśniła Mańka-Szulik powstanie Centrum jest odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. - Widzimy dziś, że tak maluchy bardzo garną się nie tylko do wiedzy, ale do eksperymentów, a też myślę, że coraz aktywniejsi są seniorzy, oni też mają potrzebę podzielić się doświadczeniami, ale też skorzystać z możliwości kontaktu z ludźmi ogromnej wiedzy - powiedziała prezydent.

Rektor Politechniki Śląskiej wskazał, że dzięki tej inicjatywie z wiedzy pracowników naukowych uczelni skorzystają nie tylko studenci. - Nasz potencjał edukacyjny, szkoleniowy nie w pełni jest wykorzystany. I te zajęcia dydaktyczne, które prowadzimy są prowadzone dla studentów, a tym razem w ramach tej inicjatywy chcemy ten potencjał lepiej wykorzystać na rzecz społeczności lokalnych w każdym wieku - zaznaczył prof. Karbownik.

Centrum Nauki Zabrze "Od Przedszkola do Seniora" prawdopodobnie ruszy w październiku, a zajęcia początkowo odbywać się będą głównie na zabrzańskim Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

I choć rektor podkreślił, że "na razie mówimy o koncepcji", sposób organizacji tych zajęć oprze się prawdopodobnie na zasadach m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy Uniwersytetu Dziecięcego. - Posłużyłem się przykładami, które w wielu miastach, na wielu uczelniach są realizowane, trzeba tylko pewnej inicjatywy i współpracy z władzami miejskimi, co właśnie rozpoczynamy w tym zakresie - dodał profesor.

Przykłady tych zajęć podała dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. Politechniki Śląskiej, która współpracowała w powstaniu listu. - M.in. chcemy uruchomić takie zajęcia, które by rozwijały kreatywne myślenie, jakieś zajęcia dotyczące komunikacji interpersonalnej, komunikacji społecznej, oprócz tego chcielibyśmy przygotować takie zajęcia, które rozwijają umiejętności matematyczne, umiejętności logicznego myślenia, czy zajęcia dotyczące przedsiębiorczości - powiedziała.

Dodała, że cykliczne lub pojedyncze zajęcia np. otwarte wykłady prowadzone będą m.in. przez pracowników naukowych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Szczegóły i zobowiązania obu stron dotyczące m.in. organizacji samych zajęć czy roli miasta mają być wkrótce opracowywane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR