Chcemy rewizji pomysłu z expose i powołania Instytutu Gerontologii

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Luiza Jakubiak, Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   24 października 2014 16:37


Chcemy rewizji pomysłu z expose i powołania Instytutu Gerontologii

Instytut Gerontologii, domy dziennego pobytu dla seniorów, wzmocnienie organizacji senioralnych i powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - te propozycje omówił Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej podczas debaty o polityce senioralnej w ramach X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa 23 października 2014 r.).

- Polska długo dojrzewała do koncepcji stworzenia polityki senioralnej, w Holandii już w latach 90. przygotowano założenia takiej polityki i traktowania seniorów podmiotowo pod kątem opieki zdrowotnej, społecznej i aktywności zawodowej, kulturalnej i edukacyjnej - powiedział poseł.

Unikalna komisja
- Tak naprawdę obudziliśmy się w roku 2012, czyli w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych, ogłoszonym przez UE. W Polsce mieliśmy też wtedy rok Uniwersytetów III Wieku i dużo wydarzeń na szczeblu centralnym. To był początek polityki senioralnej, zdefiniowanej w uchwale Rady Ministrów jako współtworzenie rozwiązań na rzecz zdrowego i godnego starzenia się - dodał.

Taki jest też cel powołanej 9 maja br. najmłodszej stałej komisji sejmowej. Jej unikalność polega na interdyscyplinarności, nie jest podporządkowana jednemu ministrowi, nie zajmuje się jednym obszarem tematycznym, ale wchodzi w różne przestrzenie, które dotyczą osób starszych

- Dotychczas odbyliśmy 8 posiedzeń, na których zajmowaliśmy się teleopieką i telediagnostyką, chorobami otępiennymi i znaczeniem tzw. srebrnej gospodarki, które będzie wzrastać wraz ze starzeniem się społeczeństwa - mówił Michał Szczerba.

Mapa drogowa
Trzeba być świadomym, że już w 2035 r. jedna czwarta polskiego społeczeństwa będzie składała się z osób powyżej 65 r.ż., a w roku 2060 połowa polskiej populacji będzie miała powyżej 54 lat (obecna mediana to 38 lat) - dodał poseł Szczerba.

W zakresie polityki senioralnej obowiązuje obecnie horyzont czasowy 2020. - Mamy założenia, przed nami rozpisanie "mapy drogowej" - mówił poseł.

Przede wszystkim trzeba wyznaczyć instytucje, pomioty odpowiedzialne za sytuację osób starszych i dokonać ustaleń na poziomie rady ministrów do koordynacji polityki senioralnej.

- Wycofujemy się z postulatu stworzenia odrębnego działu administracji rządowej na czele z ministrem, koordynującym politykę senioralną. Polityka senioralna ma tak interdyscyplinarny charakter, że warto, aby nad koordynacją tej polityki czuwał Prezes Rady Ministrów i corocznie przedstawiał raport nt. sytuacji osób starszych – argumentował poseł.

Instytut Gerontologii i domy dla seniorów
Druga bardzo ważna kwestia to stałe monitorowanie sytuacji osób starszych.

- Premier Ewa Kopacz w swoim expose mówiła o potrzebie powołania instytutu geriatrii, co jest absolutnie słuszne, ponieważ liczba tych specjalistów jest zatrważająco niska w porównaniu do innych krajów europejskich. Ale my chcemy iść dalej - zaproponować rewizję tego pomysłu i utworzyć Instytut Gerontologii, żeby uwzględnić kwestie zdrowotne i społeczne w jednej instytucji.

Trzeba pamiętać, że polska starość ma bardzo różne oblicza. Wśród seniorów są osoby entuzjastycznie nastawione do życia. Dzisiaj w Polsce działa np. 500 uniwersytetów III wieku, które mają 150 tys. słuchaczy. To są ludzie, którzy tak naprawdę pomocy nie potrzebują, poza wspieraniem przez granty ich aktywności.

Z drugiej strony mamy tzw. starość zależną, która włącza w ten proces członków rodziny, opiekunów itd.

W tym zakresie jednym z kluczowych rozwiązań jest stworzenie domów dziennego pobytu. - Chcemy stworzyć montaż finansowy tak, by domy opieki nad seniorami były w jednej trzeciej finansowane z budżetu, jednej trzeciej przez samorządy, resztę powinni pokrywać beneficjenci, czyli osoby starsze lub ich rodziny i opiekunowie - mówił poseł Szczerba.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.