Chorzów: ruszają Senioralia i Kongres „Obywatel Senior”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 maja 2016 09:25


Chorzów: ruszają Senioralia i Kongres „Obywatel Senior” W woj. śląskim seniorzy stanowią ok. 20 proc. mieszkańców. Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

W niedzielę i poniedziałek (8-9 maja) w Parku Śląskim w Chorzowie odbędą się I Wojewódzkie Senioralia, V Kongres „Obywatel Senior” oraz Piknik Europejski „Fundusze - to działa”. Seniorzy będą mogli skorzystać z porad, badań, wycieczek, zajęć sportowych i koncertów.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, wydarzenia w ramach Senioraliów podzielono na bloki tematyczne, m.in. senior artysta, sportowiec, mistrz oraz zdrowie.

Gotuj, baw się i badaj
W ramach warsztatów artystycznych uczestnicy tworzyć będą żywe obrazy, zaś na scenie głównej zaprezentują się zespoły śpiewacze, taneczne i teatralne. Ćwiczenia sportowe poprowadzi Erwina Ryś Ferenc, panczenistka, czterokrotna olimpijka. Będzie także "Cycle chic", czyli jazda na rowerze w eleganckich strojach oraz nordic walking z instruktorką.

Do samodzielnego i zdrowego gotowania zachęcać będzie Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji "Porozumienie bez Barier", zaś porad udzielać będą pracownicy Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich, pracownicy socjalni, eksperci z ZUS, policji oraz ratownicy medyczni.

W trakcie Senioraliów zorganizowane zostaną także gry terenowe w Parku Śląskim oraz wycieczki w towarzystwie ornitologa, ogrodnika lub przyrodnika. W ramach bloku "zdrowy senior" wykonać będzie można podstawowe badania, skorzystać z rad dietetyka, rozwiązać testy oceny stanu psychicznego i wczesnego rozpoznania depresji. Pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadzą warsztaty m.in. na temat prawidłowej postawy, samobadania piersi, badań cytologicznych i fizjoterapii uroginekologicznej.

Europa dla seniorów
W tym samym miejscu i czasie co Senioralia odbywać się będzie piknik rodzinny pod nazwą "Fundusze - to działa!". Piknik jest zapowiedzią ogólnopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które od 12 do 15 maja odbywać się będą także w województwie śląskim. Piknik rozpocznie się warsztatami gotowania i ekodesignu, a także grami planszowymi w makroskali. Wśród atrakcji znajdą się przejażdżki segwayem, mobilne miasteczko ruchu drogowego, plenerowe planetarium, laserowy labirynt czy minigolf.

W punkcie informacyjnym oprócz informacji na temat Funduszy Europejskich będzie można spotkać się i porozmawiać z ludźmi, którzy pozyskali środki i dzięki nim osiągnęli sukces. Odwiedzający część edukacyjną będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą będą loty balonem. Dwudziestu pięciu szczęśliwców wraz osobami towarzyszącymi będzie miało okazję zobaczyć Park Śląski z góry.

Po południu rozpocznie się wspólna część artystyczna Senioraliów i Pikniku Europejskiego. Na scenie plenerowej wystąpią Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Beltaine - zespół polskiej sceny folkowej czerpiący z tradycji irlandzkiej i bretońskiej oraz Indios Bravos - grupa muzyczna mieszająca klasyczne reggae z innymi gatunkami muzycznymi.

W woj. śląskim seniorzy stanowią ok. 20 proc. mieszkańców. Prognozuje się, że do 2030 r. ok. 30 proc. będą stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. W woj. śląskim działają rada seniorów przy marszałku województwa, Śląska Karta Seniora upoważaniająca do zniżek w ośrodkach kulturalnych i sportowych, jest też portal z informacjami o ciekawych imprezach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.