Chwilowa anomalia czy przełom? Nagle spadła długość życia Polaków
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   19 kwietnia 2016 10:23

Statystycznie żyjemy o blisko dwa miesiące krócej niż rok wcześniej - wynika z aktualnych danych GUS. Co się stało? Do tej pory z roku na rok żyliśmy coraz dłużej.

Najnowsze dane GUS wskazują, że 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 259,5 miesiąca, czyli ponad 21,5 roku. Natomiast 65-latek - 216 miesięcy

W ostatniej dekadzie oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o dwa lata i trzy miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu (1950-90). Tymczasem według najnowszych statystyk rocznych GUS umieralność wzrosła - podaje Gazeta Wyborcza.

Związkowcy już przekonują, że wykorzystają skrócenie statystycznej długości życia jako argument w dyskusji z pracodawcami o konieczności obniżenia wieku emerytalnego. Dyskusja toczy się od kilku tygodni w Radzie Dialogu Społecznego. - Skoro krócej żyjemy, to powinniśmy krócej pracować - argumentują.

Specjaliści z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH twierdzą, że statystyka nie wskazuje na żadne odwrócenie trendu wzrostu długości życia. Średnio w ciągu roku życie Polaków wydłuża się o dwa-trzy miesiące. W ubiegłym roku wydłużyło się o pięć miesięcy. - Tegoroczny nieznaczny spadek spowodował tylko, że wróciliśmy do średniej z ostatnich lat - przekonują.

Dane GUS mogą ucieszyć Polaków wybierających się w tym roku na emeryturę. Od kilku lat mamy bowiem nowy system, w którym emeryturę wylicza się, dzieląc zebrane przez nas składki przez tzw. statystyczną dalszą długość życia. Im więc statystyczna długość życia jest krótsza, tym emerytura większa.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR