
POLITYKA SENIORALNA
Statystycznie żyjemy o blisko dwa miesiące krócej niż rok wcześniej - wynika z aktualnych danych GUS. Co się stało? Do tej pory z roku na rok żyliśmy coraz dłużej.
Najnowsze dane GUS wskazują, że 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 259,5 miesiąca, czyli ponad 21,5 roku. Natomiast 65-latek - 216 miesięcy
W ostatniej dekadzie oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o dwa lata i trzy miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu (1950-90). Tymczasem według najnowszych statystyk rocznych GUS umieralność wzrosła - podaje Gazeta Wyborcza.
Związkowcy już przekonują, że wykorzystają skrócenie statystycznej długości życia jako argument w dyskusji z pracodawcami o konieczności obniżenia wieku emerytalnego. Dyskusja toczy się od kilku tygodni w Radzie Dialogu Społecznego. - Skoro krócej żyjemy, to powinniśmy krócej pracować - argumentują.
Specjaliści z Wydziału Zarządzania krakowskiej AGH twierdzą, że statystyka nie wskazuje na żadne odwrócenie trendu wzrostu długości życia. Średnio w ciągu roku życie Polaków wydłuża się o dwa-trzy miesiące. W ubiegłym roku wydłużyło się o pięć miesięcy. - Tegoroczny nieznaczny spadek spowodował tylko, że wróciliśmy do średniej z ostatnich lat - przekonują.
Dane GUS mogą ucieszyć Polaków wybierających się w tym roku na emeryturę. Od kilku lat mamy bowiem nowy system, w którym emeryturę wylicza się, dzieląc zebrane przez nas składki przez tzw. statystyczną dalszą długość życia. Im więc statystyczna długość życia jest krótsza, tym emerytura większa.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych