Chybicka: seniorzy powinni mieć wpływ na wydatki z budżetu miastaPAP/Rynek Seniora - 20 października 2017 15:28


Seniorzy powinni mieć większy wpływ na wydatki z budżetu miasta i większy dostęp do dóbr kultury oraz do ochrony zdrowia - oceniła Alicja Chybicka poseł PO i kandydatka na prezydenta Wrocławia.

Chybicka na konferencji prasowej w piątek (20 października), którą zorganizowała z okazji Europejskiego Dnia Seniora, podkreśliła, że w jej ocenie władze Wrocławia zbyt mało uwagi i funduszy poświęcają na seniorów.

- Moja przyszła prezydentura będzie pod dyktando trzech zagadnień: zdrowie wrocławian, walka ze smogiem oraz poprawa transportu miejskiego. Problemy seniorów są szczególnie ważne, bo ludzi w starszym wieku przybywa, a ich życie wcale nie jest łatwe - powiedziała Chybicka.

Jej zdaniem, obecnie władze Wrocławia zbyt mało robią z myślą i dla seniorów. Chybicka zaproponowała, by już na przyszłoroczny budżet miasta organizacje zrzeszające seniorów miały wpływ bezpośredni, czyli decydowały o wydatkach tej kwoty, którą samorząd ma zamiar przeznaczyć na wydatki celowe.

- Moim zdaniem to właśnie seniorzy wiedzą najlepiej, na co potrzeba wydawać te pieniądze. I to oni powinni zaopiniować te wydatki. Potrzebny jest większy dostęp do kultury, do ochrony zdrowia oraz więcej tramwajów niskopodłogowych, by nie było problemów z wsiadaniem do komunikacji zbiorowej - powiedziała Chybicka.

W jej ocenie, w najbliższym czasie nastąpi zapaść ochrony zdrowia w Polsce i w takiej sytuacji to właśnie samorząd powinien "przejąć niektóre zadania w tej dziedzinie".

- Jeśli rezydenci nie dogadają się z rządem i wyjadą, to naprawdę nastąpi zapaść. Samorząd Wrocławia obecnie przeznacza 3 mln zł na profilaktykę i bardzo dobrze. Jednak potrzebujemy dodatkowych działań w ochronie zdrowia np. zatrudnienia specjalistów w trzech miejskich przychodniach, by dzięki temu zmniejszyć kolejki - mówiła Chybicka.

Prof. Chybicka jest posłem Platformy Obywatelskiej i ordynatorem Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei". To największy i najnowocześniejszy ośrodek, który leczy białaczkę. Rocznie wykonuje najwięcej przeszczepów szpiku w Europie. Klinika jest częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.