Ciechanów: "OKO" będzie czuwać nad osobami starszymi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 14:00


Ciechanów: "OKO" będzie czuwać nad osobami starszymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powołanie Ochotniczego Komitetu Opiekuńczego "OKO" do pomocy i opieki nad osobami samotnymi i w podeszłym wieku to jeden z wielu projektów budżetu obywatelskiego Ciechanowa (Mazowieckie), które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców tego miasta.

Ciechanowianie od 7 do 30 września będą wybierali przedsięwzięcia do realizacji w 2016 r. spośród 59 zgłoszonych i zweryfikowanych następnie pod względem formalno-prawnym pomysłów. Z 70. projektów zgłoszonych do drugiej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa pozytywnie zweryfikowano 19 o charakterze ogólnomiejskim i 40 dla każdego z 12 tamtejszych osiedli - poinformowała w czwartek (3 września) rzeczniczka tamtejszego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska.

Kwota, jaką samorząd Ciechanowa przeznaczył na realizację budżetu obywatelskiego na 2016 r. to blisko 1,6 mln zł. W pierwszej edycji na 2015 r. był to 1 mln zł. Wtedy zgłoszono 22 projekty, a mieszkańcy miasta wybrali do realizacji 12 spośród 18, które przeszły pozytywnie weryfikację.

Wartość projektu ogólnomiejskiego nie mogła przekroczyć 200 tys. zł, a osiedlowego nie mogła być większa niż 100 tys. zł.

Zgodnie z założeniami obecnej edycji budżetu obywatelskiego Ciechanowa planowana jest realizacja najpopularniejszego w głosowaniu projektu o charakterze ogólnomiejskim i po jednym projekcie z największą liczbą głosów na każdym z tamtejszych 12 osiedli mieszkaniowych. W przypadku wolnych środków realizowany byłby drugi lub trzeci pod względem liczby uzyskanych głosów projekt ogólnomiejski. Lista zwycięskich projektów będzie ogłoszona w październiku, co pozwoli umieścić te przedsięwzięcia w budżecie miasta na 2016 r.

Wśród 19 zweryfikowanych projektów ogólnomiejskich, które poddane zostaną we wrześniu pod głosowanie mieszkańców Ciechanowa, znalazły się m.in.: organizowanie w każdą niedzielę darmowych obiadów dla dzieci z rodzin najuboższych, powołanie Ochotniczego Komitetu Opiekuńczego "OKO" do pomocy i opieki nad osobami samotnymi i w podeszłym wieku, a także budowa pola do paintballu oraz skateparku z rowerowym placem zabaw i utworzenie 7 samoobsługowych stacji naprawy rowerów. Zgłoszono też projekty, obejmujące budowę placów zabaw dla dzieci, organizację ich letniego wypoczynku, a także budowę siłowni na otwartym terenie oraz parkingów.

 Głosowanie nad projektami odbywać się będzie w wyznaczonych punktach Ciechanowa, a także w internecie poprzez Platformę Konsultacji Społecznych tamtejszego Urzędu Miasta. Kartę do głosowania będzie też można przesłać tam tradycyjną pocztą. Każdy mieszkaniec miasta, który ukończy do dnia głosowania 16 lat, będzie mógł oddać dwa głosy: jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy.

 Ciechanów planuje, by od tegorocznej, drugiej edycji budżetu obywatelskiego kwota przeznaczana na realizację zgłaszanych tam projektów była stała, liczona jako 1 proc. wykonanych dochodów z roku poprzedzającego wybór projektów. Stąd pula środków obecnej edycji w kwocie 1 mln 589 tys. 992 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR