Co robią Katowice dla seniorów? Programy miejskie, karty, zniżki...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UM Katowice/Rynek Seniora   22 stycznia 2016 14:39


Co robią Katowice dla seniorów? Programy miejskie, karty, zniżki... Jednym z katowickich programów, które cieszą się dużą popularnością jest realizowany od 2013 roku „Aktywny senior”. Fot.: Mark Healey/Flickr.com/ (CC BY-SA 2.0)

W Katowicach powstaje Katowicki Program Senior w Mieście na lata 2016-2020. To kontynuacja dotychczasowych działań miasta skierowanych do seniorów i propozycje nowych rozwiązań.

 - Musimy myśleć o wszystkich mieszkańcach Katowic. Zastanawiać się, jak przyciągnąć i zatrzymać ludzi młodych ale też jak zadbać o osoby starsze, żeby czuły się w Katowicach dobrze i nie były skazane na siedzenie w domu. Przecież kiedyś wszyscy będziemy seniorami - mówi prezydent Marcin Krupa.

W Katowicach powstaje Katowicki Program Senior w Mieście na lata 2016-2020. W związku z pracami Wydziału Polityki Społecznej UM nad tym programem, powołany został zespół ekspertów, w skład którego wchodzą m.in. członkowie katowickiej Rady Seniorów. Są w niej reprezentanci Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ, organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych, Klubu Seniora przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych czy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Trwa opracowywanie programu, a kolejny krok to społeczne konsultacje wypracowanych rozwiązań. To kontynuacja dotychczasowych działań i propozycja nowych, które będą realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

- Nasz cel to aktywizacja seniorów. Chcemy ich wciągnąć z domu, zaprosić na kawę i do udziału w klubach seniora, żeby spędzali czas aktywnie, w teatrze czy na koncercie - mówi Gizela Przeor, odpowiedzialna za politykę senioralną w Wydziale Polityki Społecznej UM w Katowicach. Katowicki Program Senior w Mieście to także punkt „umowy z mieszkańcami” prezydenta Marcina Krupy.

Karty i zniżki
Jednym z katowickich programów, które cieszą się dużą popularnością jest realizowany od 2013 roku „Aktywny senior”. Z najnowszych danych Wydziału Polityki Społecznej wynika, że wydano już ponad 4,5 tys. kart (ponad 2 tys. w ciągu ostatniego roku), które są podstawą do otrzymania zniżki na ofertę kulturalną, sportową, rekreacyjną i edukacyjną w instytucjach miejskich i u prywatnych przedsiębiorców.

W Katowicach działa też program Babcia, Dziadek i Ja - każdy dziadek albo babcia, mieszkańcy Katowic, mogą się zwrócić do Wydziału Polityki Społecznej albo terenowego oddziału MOPS, o wydanie legitymacji, na podstawie której oni i ich wnuki mogą korzystać ze zniżek w jednostkach miejskich i u prywatnych przedsiębiorców. Przykładowo obowiązuje zniżka 50 proc. na wstęp do Teatru Ateneum, a w okresie letnim bezpłatny wstęp na kąpieliska miejskie (50 proc. ceny biletu płacą wnuki powyżej 7 roku życia). Podobnie na miejskich lodowiskach w Spodku czy Jantorze. Dziadkowie i babcie z legitymacją mogą też bezpłatnie wejść do Muzeum Historii Katowic, skorzystać ze zniżki u partnerów programu, takich jak Wesołe Miasteczko, Park Linowy czy Nibylandia w Murckach i na wybrane spektakle w Centrum Kultury Katowice. Do tej chwili wydano w Katowicach 1609 legitymacji.

Aktywizacja i profilaktyka
W tym roku również odbędzie się druga edycja Katowickiego Dnia Aktywnego Seniora. Wzorem poprzedniej, jesienią zorganizowane zostaną wydarzenia na Rynku, przed Teatrem Śląskim i dodatkowe atrakcje. W ubiegłym roku Dniowi Seniora towarzyszyła debata poświęcona seniorom z udziałem lekarzy, znawców tematu, społeczników i służb mundurowych, przedstawicieli Rady Seniorów Miasta Katowice i MOPS.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.