Córka żołnierza Batalionów Chłopskich walczy o kasację wyroku i odszkodowanie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 lutego 2018 12:26


Córka żołnierza Batalionów Chłopskich walczy o kasację wyroku i odszkodowanie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Sądu Najwyższego trafiła kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku sądu wojskowego z 1945 r. skazującego na śmierć żołnierza Batalionów Chłopskich. O cześć ojca walczy córka, unieważnienie wyroku dałoby jej prawo do odszkodowania - poinformowało biuro RPO.

"Do wielu zbrodni sądowych dochodziło z rażącym naruszeniem ówczesnego prawa. I na to można się powoływać teraz przed Sądem Najwyższym. Tak było zdaniem RPO w przypadku Feliksa B." - poinformowano w poniedziałkowym (5 lutego) komunikacie biura RPO.

Jak zaznaczono Rzecznik wniósł w kasacji o to, aby SN orzekł nieważność wyroku Sądu Wojskowego Garnizonu Warszawskiego, który skazał Feliksa B. na karę śmierci. Wobec żołnierza Batalionów Chłopskich orzeczono tę karę "za wydanie rozkazu zabójstwa mężczyzny" - jak wskazywało ówczesne oskarżenie - "znanego z swych przekonań demokratycznych i kontaktu z Armią Ludową".

Biuro RPO przekazało, że według sądu wojskowego B. miał nie zaprzestać działalności konspiracyjnej w 1944 r. po wyparciu wojsk III Rzeszy przez oddziały radzieckie, tylko był tzw. sekcyjnym oddziału Batalionów Chłopskich - jak wówczas określano "będącego pod wpływami AK" - i działającego w powiecie Mińsk Mazowiecki. W ramach tej działalności B. miał wydać swym podwładnym rozkaz zabójstwa Władysława K., który wykonali oni 1 sierpnia 1944 r.

"Sąd wojskowy przeprowadził rozprawę 4 stycznia 1945 r. bez udziału prokuratora i obrońcy" - podano w komunikacie RPO. Jak zaznaczono wyrok śmierci nie podlegał zaskarżeniu i został wykonany - poprzez rozstrzelanie - 8 stycznia 1945 r.

RPO zaznaczył w kasacji, że postępowanie wobec Feliksa B. było prowadzone na podstawie Kodeksu postępowania karnego Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z 26 listopada 1943 r. "Kodeks ten nie miał mocy obowiązującego prawa, gdyż został wydany przez organ nie mający legitymacji do stanowienia przepisów rangi kodeksowej, czyli dowódcę I Korpusu PSZ w ZSRR, oraz w czasie obowiązywania Kodeksu wojskowego postępowania karnego z 29 września 1936 r., który uchylono dopiero 25 września 1945 r." - głosi kasacja.

W ocenie RPO sąd powinien był procedować właśnie na podstawie kodeksu z 1936 r., a zgodnie z nim, jeśli "dana osoba została oskarżona - tak jak w przypadku Feliksa B. - o przestępstwa podlegające częściowo sądowi wojskowemu, a częściowo powszechnemu, to każdy z właściwych sądów rozpoznaje sprawę do niego należącą".

Dlatego - według kasacji - sprawa B. w zakresie podżegania do zabójstwa Władysława K. powinna była zostać przekazana sądowi powszechnemu. "Orzeczenie wydane przez sąd wojskowy względem osoby, która w danej sprawie nie podlegała orzecznictwu sądów wojskowych, było z mocy prawa nieważne" - podkreślił w kasacji zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Jak dodano w komunikacie RPO w 2011 r. warszawskie sądy - okręgowy i apelacyjny - oddaliły wniosek córki B. o stwierdzenie nieważności wyroku z 1945 r. Unieważnienie zaś tego wyroku - jak zaznaczono - dałoby jej prawo do odszkodowania.

Jak powiedział w poniedziałek PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN kasacja RPO wpłynęła do SN w drugiej połowie stycznia; obecnie sprawa oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR