Czechy: 75 proc. zniżki dla seniorów w komunikacji publicznejPAP/Rynek Seniora - 28 marca 2018 09:25


Czeski rząd zatwierdził we wtorek (27 marca) zaproponowane przez ministerstwo transportu wprowadzenie 75-procentowej zniżki na bilety kolejowe i autobusowe dla uczniów i studentów do 26 roku życia oraz dla osób w wieku ponad 65 lat.

Poinformował o tym na Twitterze premier Andrej Babisz, dodając, że zniżki zaczną obowiązywać wraz z wprowadzeniem 10 czerwca nowych rozkładów jazdy. - Dzieci do lat 6 będą nadal jeździć za darmo, istniejąca zniżka dla osób z uszczerbkiem na zdrowiu pozostaje - zaznaczył.

Przewoźnicy będą mogli jednak decydować o tym, na których połączeniach wprowadzi się zniżki, gdyż na obciążonych liniach praktycznie osiągnięto już limity przepustowości.

Rząd wyliczył, że na sfinansowanie zniżek będzie wydawał 5,83 mld koron (964 mln złotych) rocznie, a w roku bieżącym resort transportu dostanie na to 3,26 mld koron (539 mln złotych) z rządowej rezerwy budżetowej.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister transportu Dan Tiok wyraził przypuszczenie, że rezygnacja ze zniżek będzie dotyczyć tylko kilku procent połączeń. - Nie oczekuję, by przewoźnicy chcieli mieć dużo połączeń bez zniżek. Umożliwi im to przecież lepsze wykorzystanie miejsc i całego taboru - powiedział.