Czego potrzebują i czego się obawiają polscy seniorzy?
Autor: Rynek Seniora   12 listopada 2015 10:40

Polscy seniorzy chcą decydować o sobie sami, doceniają znaczenie aktywności fizycznej i kontaktów społecznych. Niezwykle istotny jest dla nich łatwy dostęp do fachowej opieki medycznej. Czego się obawiają? Co drugi samotności, a co czwarty upadku w domu - wynika z najnowszego raportu Angel Care.

Jaki obraz potrzeb i obaw polskich seniorów wyłania się z raportu? Przede wszystkim przykładają dużą wagę do spraw związanych ze zdrowiem - łatwy dostęp do fachowej opieki medycznej jest bardzo ważny dla 55,5% seniorów, a ważny dla 25%.

- Już dziś powinniśmy myśleć o tym, by system opieki zdrowotnej w większym stopniu przystosować do potrzeb ludzi starszych. Trzeba wziąć pod uwagę, że społeczeństwo będzie coraz starsze. Dlatego potrzebujemy zdecydowanie więcej lekarzy geriatrów, czyli specjalistów, którzy zadbają o zdrowie seniorów kompleksowo - mówi Shlomo Noy, współzałożyciel Angel Care we Wrocławiu.

Aktywność jest dla nich ważna
W przypadku nowoczesnej opieki zdrowotnej coraz większą rolę odgrywa także profilaktyka. Z raportu wynika, że seniorzy zdają sobie z tego sprawę. Aż 96,3% z nich przyznaje, że regularna aktywność fizyczna ma duże lub bardzo duże znaczenie dla stanu zdrowia. A co według nich jest największą przeszkodą w podejmowaniu aktywności fizycznej? Okazuje się, że wcale nie stan zdrowia, lecz przede wszystkim złe nawyki. Wskazał na nie co drugi senior.

- Wyniki ankiety potwierdzają, że seniorzy w Polsce bardzo dobrze rozumieją, iż regularne ćwiczenia rzeczywiście są kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Jednocześnie potrafią spojrzeć krytycznie na swoje przyzwyczajenia. To pierwszy krok, by je zmienić - komentuje prof. Shlomo Noy.

Z drugiej strony, seniorzy potrzebują wsparcia, aby zmienić nawyki. Kluczową rolę odgrywa tu motywujące środowisko oraz ciekawa i zróżnicowana oferta różnych aktywności. Przy tym zajęcia i propozycje tego rodzaju powinny być dostosowane specjalnie do potrzeb osób starszych.

- To bardzo istotne, ponieważ wówczas ćwiczenia fizyczne przynoszą najwięcej korzyści dla zdrowia. A poza tym dają satysfakcję, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście motywacji - dodaje prof. Shlomo Noy.

Co jest największą przeszkodą w podejmowaniu aktywności fizycznej?

•        Złe nawyki 49%
•        Stan zdrowia 27%
•        Brak odpowiednich zajęć 8%
•        Brak infrastruktury 6%
•        Brak znajomych 5%
•        Brak czasu, samozaparcia itp. 5%

96% seniorów uważa, że bardzo istotna dla zdrowia jest także aktywność społeczna, jak np. regularne spotkania ze znajomymi, zaangażowanie w różnego rodzaju inicjatywy, uczestnictwo w wydarzeniach itp. Co, według seniorów, jest największą przeszkodą w podejmowaniu tego rodzaju aktywności? 46% zapytanych wskazuje na stan zdrowia, ale aż 27% na brak zainteresowań.

- Stan zdrowia może być problemem zwłaszcza dla tych seniorów, którzy np. mieszkają daleko od centrum lub mają trudny dojazd. Z kolei w przypadku braku zainteresowań chodzi przede wszystkim o to, że odpowiednia oferta jest słabo dostępna. Na podstawie własnych obserwacji mogę stwierdzić, że seniorzy są bardzo aktywni społecznie, jeśli tylko mają taką możliwość - mówi prof. Shlomo Noy.

Co jest największą przeszkodą w podejmowaniu aktywności społecznej?

•        Stan zdrowia 46%
•        Brak zainteresowań 27%
•        Brak odpowiednich zajęć 10%
•        Brak znajomych 7%

Chcą decydować sami
57,4% seniorów chce samodzielnie decydować o ewentualnych przenosinach do domu ze stałą opieką. 40,7% wolałoby podjąć taką decyzję wspólnie ze swoimi dziećmi. A tylko 1,9% zgadza się na to, by to dzieci decydowały za nich.

- To w znacznej mierze kwestia indywidualna, choć istotne znaczenie ma tu też sytuacja ekonomiczna rodziny i panujące w niej stosunki. Jednak można zauważyć, że dla seniorów przenosiny do domu ze stałą opieką coraz częściej są rozsądnym wyborem. Traktują tę decyzję jako wejście w kolejny etap życia, w którym profesjonalna pomoc wydaje się im być niezbędna -  mówi Patryk Piotrowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalista od psychogeriatrii.

Raport pokazuje także, że 87% seniorów czuje się bezpiecznie w domu, ale jednocześnie co czwarty obawia się upadku. - Aktywni seniorzy, a takich jest coraz więcej, nie mają poczucia zagrożenia w swoim domu. Jednak w przypadku pytania o ryzyko upadku uruchamia się wyobraźnia. Seniorzy obawiają się przede wszystkim konsekwencji. Zdają sobie sprawę z tego, że w starszym wieku takie zdarzenie bardzo często kończy się groźnymi powikłaniami - mówi Shlomo Noy.

Z badania wynika również, że blisko 50% seniorów obawia się samotności (z danych demograficznych wynika, że dotyka ona głównie kobiet).

- Bycie między ludźmi to oczywiście naturalna potrzeba człowieka w każdym wieku. Jednak dla ludzi starszych samotność staje się często realnym problemem. Nawet aktywny senior może czuć się samotnym, jeśli warunki nie sprzyjają tworzeniu i utrzymywaniu nowych relacji międzyludzkich lub, w razie potrzeby, sieci wsparcia. relacjom międzyludzkim i samorealizacji - dodaje Patryk Piotrowski.

Raport powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych przez Angel Care w październiku 2015 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.