Czek opiekuńczy i emerytura bez podatku w programie "Polska Seniora" PO

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 marca 2018 09:06


Czek opiekuńczy i emerytura bez podatku w programie "Polska Seniora" PO Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Platforma Obywatelska w ramach ogólnopolskich konsultacji przedstawiła w środę (7 marca) mieszkańcom Łodzi i regionu program "Polska Seniora". Zakłada on m.in. emeryturę bez podatku, czek opiekuńczy finansujący opiekę nad starszymi osobami oraz profilaktyczne badania "Bilans 60-latka".

- To okazja do tego, by spotkać się w Łódzkiem z seniorami i mówić o przygotowanej dla nich propozycji PO oraz poznania ich opinii. Łódzkie ma duży problem demograficzny, bo w 15 proc. naszego społeczeństwa to ludzie powyżej 60. roku życia, a w ciągu 10 lat będzie to 25 proc. Dlatego "srebrna gospodarka", usługi i propozycje dla seniorów interesują nas szczególnie - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Łodzi marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień (PO).

Obecne na spotkaniu z mediami posłanki Platformy zwracały uwagę, że konsultowany w całej Polsce program jest odpowiedzią na złą ich zdaniem politykę senioralną prowadzoną przez obecny rząd. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała na brak miejsca w Sejmie dla utworzonego w 2015 r. Parlamentu Seniorów. Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz mówiła zaś m.in. o braku oddziałów geriatrycznych w podstawowej sieci szpitali, zabraniu 30 mln zł dotacji na realizację projektu "Senior-Wigor" i "groszowych waloryzacjach i podwyżkach rent i emerytur".

- Największe wyzwanie, jakie jest przed nami to wyzwanie demograficzne. I musimy mieć na to odpowiedzialną odpowiedź, która jest zawarta w programie "Polska Seniora" - przekonywała Okła-Drewnowicz, koordynatorka zespołu programowego.

Program oparty jest na trzech filarach - godne, zdrowe i aktywne życie. - Uważamy, że senior musi mieć ofertę w momencie, kiedy jest jeszcze aktywny, by jak najdłużej był zdrowy i aktywny. Chcemy, żeby jego emerytury były w miarę przyzwoite i w sytuacji, kiedy nie będzie już samodzielny miał zapewnioną godną opiekę - tłumaczyła.

Wśród propozycji PO znalazły się m.in.: emerytury dla seniorów bez podatku, wynagrodzenie bez składek na ZUS dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale zdecydowały się na kontynuację pracy, czek opiekuńczy finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę nad członkiem swojej rodziny z pracą zawodową i tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

- W obszarze "Zdrowe życie" stawiamy na profilaktykę, bo taniej jest zapobiegać niż leczyć. Stąd nasz pomysł na "Bilans 60-latka". Każdy Polak, który skończy 60 lat powinien być gruntownie przebadany, aby w ten sposób zapobiec chorobom, które mogą mu grozić. To także bezpłatne szczepienia na grypę, ustawiczna rehabilitacja, oddział geriatryczny w każdym województwie, a także zestaw zniżek na leki - mówiła posłanka Dorota Rutkowska.

W propozycji ugrupowania znalazły się także dopłaty do teleopieki, czyli medycyny na odległość.

W ramach części poświęconej aktywności osób starszych PO proponuje utworzenie na każdym szczeblu samorządu terytorialnego Rady Seniora, która miałaby swój budżet na prowadzenie działalności oraz tzw. obywatelskiego budżetu senioralnego i biur seniora w każdym powiecie, gdzie osoby starsze będą mogły uzyskać niezbędne informacje oraz liczyć na pomoc w załatwieniu codziennych problemów.

- Chcemy też, żeby w całej Polsce obowiązywała ogólnopolska Karta Seniora uprawniająca do wielu zniżek m.in. z oferty kulturalnej - dodała parlamentarzystka Anna Wasilewska.

Okła-Drewnowicz zapewniła, że przedstawione pomysły są obecnie weryfikowane przez seniorów w całej Polsce i to oni zadecydują o ostatecznym kształcie tego programu. W środę konsultacje w tej sprawie zaplanowano m.in. w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Skierniewicach, Radomsku, Wolborzu.

- Podczas spotkań seniorzy w bardzo wnikliwie analizują nasze propozycje. Z ich ogromną akceptacją spotyka się m.in. czek opiekuńczy oraz dostępność do opieki zdrowotnej, bo dziś w Polsce jest tylko ok. 200 geriatrów. Wiemy też, że osoby starsze chciałby mieć rzecznika ds. seniorów oraz telefon zaufania, który np. w Łodzi działa pod nazwą telefon życzliwości - tłumaczyła koordynatorka zespołu.

Do tej pory konsultacje nad programem "Polska Seniora" odbyły się w siedmiu województwach, m.in. w: podkarpackim, małopolskim i wielkopolskim, świętokrzyskim i na Dolnym Śląsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR