„Częstochowa wspiera Seniorów”: samorząd zainaugurował nowy program

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 kwietnia 2018 14:38


„Częstochowa wspiera Seniorów”: samorząd zainaugurował nowy program Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Roczny bilet na komunikację miejską za 100 zł oraz aplikacja alarmowa na smartfony, dająca możliwość szybkiego wezwania pomocy - to pierwsze przedsięwzięcia w ramach zainaugurowanego w poniedziałek (23 kwietnia) samorządowego programu „Częstochowa wspiera Seniorów”.

Szczegóły programu przedstawił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Jak mówił, przedsięwzięcie obejmie trzy sfery: zdrowie i bezpieczeństwo; aktywność społeczną - w tym kulturę, rekreację i wsparcie dla seniorów - oraz rozwój osobisty, w tym działania łączące pokolenia.

- Chcemy usystematyzować nasze działania na rzecz seniorów i na bieżąco je monitorować, a także jeszcze lepiej przystosowywać naszą ofertę do potrzeb naszych mieszkańców. Tych działań jest już tak dużo, że postanowiliśmy je pogrupować, tak by nasi seniorzy mogli w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości i łatwiej znaleźć potrzebne im informacje - tłumaczył w poniedziałek prezydent miasta.

Program ma tworzyć warunki do działań promujących aktywność seniorów i zapewniających im poczucie bezpieczeństwa; określa także zadania służące przystosowaniu infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych. Inny wymiar programu to działanie na rzecz zmiany sposobu postrzegania seniorów, w szczególności przez dzieci i młodzież.

Pierwszym nowym elementem realizowanym w ramach programu będzie wdrożenie aplikacji alarmowej na smartfony - można ją pobrać ze strony internetowej www.czestochowa.pl, gdzie jest dostępna w zakładce "Czuj się bezpiecznie".

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze - korzystający z niej senior w sytuacji zagrożenia czy nagłego wypadku przytrzymuje przycisk alarmowy na wyświetlaczu, a tym samym automatycznie powiadamia wybraną sieć pomocową - odbiorcą takiego sygnału może być np. sąsiad, przyjaciel, syn, córka, wnuk, opiekun medyczny czy lekarz rodzinny - każdy, kto przyłączy się takiej sieci.

Aplikacja wyśle powiadomienie w postaci informacji sms z wiadomością o potrzebie pomocy do trzech wybranych osób, poda też lokalizację na mapie (jeśli telefon ma włączony GPS) oraz automatyczne wybierze numer osoby do pierwszego kontaktu, z którą połączy się w trybie głośnomówiącym.

Kolejnym, wprowadzanym w ramach miejskiego programu, udogodnieniem dla seniorów jest roczny miejski bilet emerytalny na komunikację miejską w cenie 100 zł na cały rok. Będą mogły kupić go emerytki powyżej 60. roku życia oraz emeryci, którzy ukończyli 65 lat. Bilet będzie zapisywany na e-karcie i wydawany na podstawie ważnej legitymacji emeryta. To rozwiązanie niezależne od obowiązujących obecnie darmowych przejazdów komunikacją dla osób, które ukończyły 70 lat.

W ostatnich latach w Częstochowie realizowanych jest wiele przedsięwzięć przygotowywanych dla seniorów. To m.in. program "Częstochowa seniorom" (w jego ramach funkcjonuje m.in. Karta Częstochowski Senior i Karta Mieszkańca), akcja "Koperta życia" czy projekt usług teleopiekuńczych "Bezpiecznie we własnym domu". Działa też Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów oraz dwa dzienne domy "Wigor-Senior", organizowane są doroczne "Senioralia". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR