Czy hodowcy kotów rasowych to organizacja senioralna? Brak definicji rodzi nieprawidłowości
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 09:40

Jednym z najważniejszych wyzwań prawnych Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) jest wypracowanie definicji organizacji senioralnej. Jest definicja osoby starszej, polityki senioralnej, a nigdzie nie ma definicji organizacji senioralnej. Ten brak już doprowadził do nieprawidłowości - mówiła na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW i przewodnicząca OPS Krystyna Lewkowicz.

Jak mówiła prezes, wystarczy spojrzeć na beneficjentów programu ASOS, który był skierowany do seniorów i do organizacji dla seniorów. Teraz tam są najprzeróżniejsze egzotyczne organizacje, począwszy od hodowców kotów rasowych a skończywszy na brydżystach i innych związkach sportowych, które nigdy nie miały nic wspólnego z seniorami.

Nikt nie wie, czym jest organizacja senioralna
- Ale gdy pojawiły się duże pieniądze na rynku, zamiast robić akcje dla harcerzy czy innych, zdecydowały, że będą teraz obsługiwać seniorów, bo przecież  wszyscy się na tym doskonale znają i mają do tego logistykę - opisywała.

- A później są takie żenujące sytuacje, że po rozstrzygnięciu konkursu zgłaszają sie lawinowo do naszych organizacji tacy beneficjenci i proszą o szeroką pomoc - dodała.

Dlatego, jak postuluje Krystyna Lewkowicz, do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów powinny wejść jak najszerzej organizaccje senioralne - ale te prawdziwie senioralne. Natomiast dzisiaj nikt nie wie, co to właściwie jest organizacja senioralna.

- Bardzo liczymy na to, że to własnie Komisja Polityki Senioralnej rozpocznie proces legislacyjny w tym zakresie, bo organizacje pozarządowe nie mogą takiego procesu wszcząć - sugerowała przewodnicząca OPS.

Z tego powodu Lewkowicz zaproponowała by dyskusję w komisji nt. Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - jego roli i zadaniach - zdecydowanie przesunąć w czasie. W lipcu będzie za późno, bo jest cały szereg problemów, które musimy rozwiązac wczesniej.

Cele i zadania parlamentu
Pierwsze posiedzenie w Sejmie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, reprezentującego około 3 tys., organizacji senioralnych w kraju, odbyło się 1 października 2015 r. w dniu Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Zwołanie OPS było inicjatywą największych i reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce.

Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację „Ogólnopolskie Porozumienie UTW” i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2500 jednostkach: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

OPS ma stanowić etap tworzenia ogólnopolskiej reprezentacji osób starszych, konsolidacji środowisk seniorskich oraz budowania relacji polskich seniorów z parlamentem i rządem.

Założonymi przez inicjatorów priorytetami OPS będą: rzecznictwo i reprezentacja osób starszych wobec władz publicznych, monitorowanie i ocena rządowych programów dotyczących osób starszych, formułowanie stanowisk i opinii, inicjowanie i wspieranie systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych poprawiających sytuację życiową osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.