Czy telewizje promują pozytywny wizerunek osób starszych i niepełnosprawnych?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   11 kwietnia 2016 10:55


Czy telewizje promują pozytywny wizerunek osób starszych i niepełnosprawnych? W programach obecnych w naziemnej telewizji i dotyczących osób starszych i niepełnosprawnych przeważają audycje interwencyjne nad audycjami przełamującymi stereotypy. Fot. Katy Warner/flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zwróciła się do nadawców programów naziemnej telewizji cyfrowej o przekazanie informacji dotyczących promowania w programach pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych oraz o przedstawienie praktyk w prezentowaniu wizerunku osób starszych - donosi Rzeczpospolita.

Informacji udzieliło 10 z 11 zapytanych nadawców: Telewizja Polska, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, Stopklatka, Stavka, Eska TV, Lemon Records, TV Spektrum oraz ATM Grupa. KRRiT po raz drugi nie otrzymała odpowiedzi od Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam.

W programach obecnych w naziemnej telewizji pojawiało się coraz więcej programów pokazujących satysfakcjonujące życie i udaną aktywizację zawodową i integrację społeczną osób starszych i niepełnosprawnych.

Największą różnorodność gatunkową i tematyczną oferty programowej zapewniła Telewizja Polska. W TVP osoby niepełnosprawne były bohaterami audycji cyklicznych, rozrywkowych i artystycznych oraz wydarzeń sportowych i produkcji fabularnych. Zaprezentowano 11 kampanii społecznych poświęconych niepełnosprawności.

Priorytetami TVP w przedstawianiu osób starszych były m.in.: aktywizacja społeczna, zawodowa i edukacyjna, dostęp do usług opiekuńczych, rozwój lokalnych społeczności sąsiedzkich i form samoorganizacji, rozwój więzi międzypokoleniowych i wzmacniających poczucie odpowiedzialności młodszych pokoleń za opiekę nad osobami starszymi.

KRRiT zapowiada, że będzie kontynuowała badania dotyczące sposobu przedstawiania osób starszych i niepełnosprawnych w mediach.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.