Czy ZUS i KRUS pomogą w informowaniu seniorów o nieodpłatnej pomocy prawnej?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   15 stycznia 2016 14:51

14 stycznia 2016 r. podczas IV posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej resort sprawiedliwości przedstawił szczegółowe dane nt. nieodpłatnej pomocy prawnej. Michał Szczerba, poseł PO i wiceprzewodniczący komisji, zaapelował do ministerstwa o wzmocnienie akcji informacyjnej w tym obszarze wobec seniorów. Pomóc mógłby ZUS i KRUS.

Posiedzenie komisji otworzyła jej przewodnicząca, Małgorzata Zwiercan. Informacje ministra sprawiedliwości nt. realizacji postanowień ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej przedstawił Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Według danych z urzędów wojewódzkich w skali całego kraju uruchomiono do tej pory 1524 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Liczba punktów, które nie zostały uruchomione, wynosi 35 - informował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Wyjaśnił, że w 17 przypadkach odmówiono realizacji tych zadań ze względu na brak zapewnienia finansowania, w pięciu punktach adwokaci lub radcowie prawni odmówili podpisania umów, a w 13 nie wyłoniono organizacji pozarządowej, która prowadziłaby taki punkt.

MS przedstawiło także w/w dane w ujęciu ich lokalizacji w powiatach.

- W trzech powiatach - w powiecie rawskim i w miastach Dąbrowa Górnicza i Gliwice nie mamy żadnego punktu - poinformowali przedstawiciele resortu.

Obawy na wyrost
Obawy niektórych samorządów o finansowanie nie są bezpodstawne. W roku 2016 powiaty powinny otrzymać w sumie 94 mln zł dotacji: 97 proc. z tej kwoty przeznaczyć na wynagrodzenie prawników, a 3 proc. na koszty organizacyjne związane z prowadzeniem punktów. Choć fizycznie środków nie otrzymały (a jedynie zapewnienie), to mimo to większość powiatów postanowiła podjąć ryzyko i uruchomić punkty nieodpłatnych porad prawnych.

- Nie ma podstaw do tego, żeby te powiaty odmówiły zawierania umów, twierdząc, że nie mają zapewnionego finansowania, szczególnie, że pozostałe powiaty na terenie kraju w dużych miejscowościach i w małych takie umowy zawarły - podkreślali przedstawiciele resortu sprawiedliwości.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała w tym samym dniu w Sejmie, że cztery województwa już dostały środki zgodnie z zapotrzebowaniem, a inne dostaną w najbliższym czasie.

Czytaj też: MF: finansowanie ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej jest zabezpieczone

Michał Szczerba, poseł PO i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej mówił z kolei o potrzebie wzmocnienia społecznych kampanii informujących o działalności punktów pomocy prawnej, przede wszystkim wobec osób starszych.

Zwrócił się w tej sprawie do przedstawicieli resortu sprawiedliwości.

- Czy zastanawiali się państwo nad rozszerzeniem obecnej akcji informacyjnej, szczególnie w stosunku do osób starszych? Można łączyć tego typu działania z przekazywaniem korespondencji z ZUS-u i KRUS-u do osób objętych świadczeniami emerytalnymi lub rentowymi - proponował Szczerba.

- Emeryt lub rencista mógłby otrzymać taką drogą nie tylko ogólną informację o zakresie porad prawnych, ale również konkretny adres i miejsce, gdzie może taką pomoc uzyskać. Czy było to rozważane przez resort? Jeśli nie, może mogłoby być inspiracją? - mówił Michał Szczerba.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.