Darmowe leki dla seniorów: eksperci są pozytywnie zaskoczeni

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   03 sierpnia 2016 11:34


Darmowe leki dla seniorów: eksperci są pozytywnie zaskoczeni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75+ jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Choć nie brak niedociągnięć, listę pozytywnie ocenia zarówno Federacja Porozumienie Zielonogórskie, jak i Naczelna Rada Aptekarska.

W projekcie tzw. listy "S" znalazły się przede wszystkim leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Resort szacuje, że leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

Czytaj też: Wykaz bezpłatnych leków 75+ ma ponad 1100 pozycji. Zobacz co zawiera

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w programie „Nowy Dzień” (Polsat News, 2 sierpnia br.) zauważył, że lista "S" oczywiście nie rozwiąże wszystkich problemów seniorów, ale „wygląda dość ciekawie”.

Stwierdza, iż wbrew temu, co mówili pesymiści - że na liście znajdą się same stare i tanie leki - zawiera ona kilka nowych pozycji, „z górnej półki”, które również będą dla pacjentów bezpłatne. Zauważa, że leki będą bezpłatne w każdej aptece w Polsce, a zasada wymiany na inny zamiennik jest taka, że będzie mogła być dokonana tylko na lek bezpłatny.

- Ważne jest teraz to, że na wykazie znalazły się odpowiedniki wielu leków. Oznacza to, że aby wydać dzisiaj pacjentowi lek bezpłatny, nie będziemy musieli proponować innego leku, o tym samym składzie, ale innej nazwie, co mogłoby sprawiać kłopoty osobom starszym - powiedział Marek Tomków.

Z kolei Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie i b. wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że jest pozytywnie zaskoczony, że na liście są analogii długodziałającej insuliny, a także leki stosowane w chorobie zakrzepowo-zatorowej, po zawałach, w migotaniu przedsionków.

- T0 leki zmniejszające krzepliwość, bardzo bezpieczne w stosowaniu w formie tabletek. Te leki nie zmuszają pacjentów do cotygodniowych pobrań krwi w celu ustalenia wskaźnika krzepliwości, w związku z tym będzie to bardzo wygodne i dla pacjentów, i dla lekarzy - podkreśla Twardowski.

Przyznaje, że słyszał głosy, że w wykazie jest za mało leków przeciwbólowych, jednak uważa, że jest to kompromis - "coś za coś".

- Gdyby leki przeciwbólowe miały znaleźć się na tej liście zamiast wskazanych przeze mnie nowoczesnych insulin, czy leków przeciwzapalnych, uważam że nie byłoby to lepsze rozwiązanie - stwierdza w RZ Marek Twardowski.

W jego opinii lepiej oferować pacjentom za darmo leki, które leczą schorzenie, a nie tylko powodują ulgę w bólu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR