Darowizna a rażąca niewdzięczność. Zmiana oświadczenia woli musi mieć mocne podstawy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   03 kwietnia 2017 13:14


Darowizna a rażąca niewdzięczność. Zmiana oświadczenia woli musi mieć mocne podstawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obdarowanemu nie można zarzucić rażącej niewdzięczności tylko dlatego, że jego poczynania nie podobają się darczyńcy. Nie zobowiązuje również strony obdarowanej do spełniania zachcianek donatora.

Sprawa dotyczyła powództwa, z którym wystąpił senior rodu przeciwko swojej córce. Mężczyzna uważał, że nie przestrzega ona zapisów łączącej ich umowy, gdyż nieprawidłowo opiekuje się nim i jego chora żoną. Jej zaniedbania wskazał jako podstawę do zmiany oświadczenia woli, przedstawionego w umowie darowizny. Powód nie ukrywał, że jako „osoba starsza i schorowana, podejmując decyzję o darowiźnie zakładał, że w ten sposób zapewni sobie spokojną starość” - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z prawem darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

Czytaj też: Jak cofnąć darowiznę? Powodem może być rażąca niewdzięczność

Ale przesłanka rażącej niewdzięczności musi być oceniana przy zastosowaniu zobiektywizowanych kryteriów, a o tym, czy została spełniona, decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności. Istotne podczas ich oceny są zwyczaje panujące w określonym środowisku społecznym.

Sąd Najwyższy wskazał, że żadne z zachowań przypisanych pozwanej nie wskazują na rażącą niewdzięczność. Chodziło m.in. o niewykazywanie rodzicami należytego zainteresowania przez córkę, jej negatywne nastawienie, brak pomocy przy wyjazdach do sklepu i do lekarza czy nieskładanie życzeń świątecznych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR