
Polepszenie sytuacji materialnej osób starszych, zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zmiana postrzegania starości - to według decydentów najważniejsze wyzwania na najbliższe lata, które mają polepszyć sytuację seniorów.
W środę (15 lutego) w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej zorganizowano debatę pt. "Sytuacja osób starszych w Polsce". Wzięli w niej udział m.in. minister Elżbieta Rafalska, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
- Żyjemy dłużej, ale chcemy też żyć lepiej - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, otwierając zorganizowaną w MRPiPS dyskusję.
Resort rodziny: więcej oddziałów i poradni geriatrycznych
Zdaniem Rafalskiej konieczne jest podjęcie działań, które poprawią sytuację materialną kobiet. Zwróciła uwagę, że od 1 marca podwyższone zostaną minimalne emerytury. - Ale z całą pewnością nie wyczerpuje to oddziaływań na sferę materialną - podkreśliła.
Jak zaznaczyła minister, resort rodziny i pracy rekomenduje także zwiększenie liczby oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zwiększenie liczby specjalistów medycznych z zakresu geriatrii.
- Niezwykle istotne jest również prowadzenie działań, które mają na celu zmianę postrzegania osób starszych w społeczeństwie, tj. prowadzenie kampanii, programów, akcji promujących pozytywny wizerunek starości, współpracę międzypokoleniową - mówiła Rafalska. Jej zdaniem pogorszenie się wizerunku osób starszych ma związek ze zmianami cywilizacyjnymi, w tym z kultem młodości i piękna.
Rafalska zwróciła uwagę, że polskie społeczeństwo starzeje się.
- Prognozy na lata 2014-50 jednoznacznie wskazują na zjawisko starzenia się społeczeństwa. Populacja w wieku 60 plus do 2050 r. wzrośnie do 13 mln 700 tys. i będzie stanowiła 40 proc. ogółu ludności Polski - mówiła.
Minister Rafalska stwierdziła, że ważnym zadaniem jest sformułowanie konkretnych celów polityki senioralnej, wraz z harmonogramem i planem finansowym.
Wiceminister zdrowia: nakłady na geriatrię nie nadążają za potrzebami
Wiceminister zdrowia Szczurek-Żelazko uważa, że w procesie starzenia się polskiego społeczeństwa można dostrzec korzystne zjawiska.
- Wydłuża się trwanie życia, a na poprawę kondycji zdrowotnej Polaków wpływają postępy w medycynie, a także styl życia, poprawa jego warunków - powiedziała.
Przyznała, że polskie społeczeństwo jest obarczone chorobami cywilizacyjnymi.
- Ze starzeniem najbardziej związane są choroby układu sercowo-naczyniowego. W 2014 r. ponad 90 proc. spośród ogólnej liczny zgonów, spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowego, dotyczyło właśnie osób powyżej 60. roku życia - stwierdziła wiceminister.
- Drugą przyczyną zgonów są nowotwory złośliwe. Ich udział w przyczynach umieralności niestety rośnie. Dotyczy to jednak całej populacji, nie tylko osób starszych - dodała.
Szczurek-Żelazko powiedziała, że liczba poradni i oddziałów geriatrycznych stale wzrasta. Jak podkreśliła, wzrasta także liczba szkoleń dla lekarzy i personelu medycznego z zakresu geriatrii.
- Mamy świadomość, że pomimo systematycznego wzrostu przeznaczonych przez NFZ środków na finansowanie świadczeń z zakresu geriatrii, wciąż jest zbyt mała liczba praktykujących lekarzy geriatrów. Ograniczona jest również liczba oddziałów geriatrycznych - przyznała.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych