Debata dwóch resortów i ZUS-u o osobach starszych. Co rekomendują?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, MRPiPS/Rynek Seniora   15 lutego 2017 17:33


Debata dwóch resortów i ZUS-u o osobach starszych. Co rekomendują? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polepszenie sytuacji materialnej osób starszych, zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zmiana postrzegania starości - to według decydentów najważniejsze wyzwania na najbliższe lata, które mają polepszyć sytuację seniorów.

W środę (15 lutego) w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej zorganizowano debatę pt. "Sytuacja osób starszych w Polsce". Wzięli w niej udział m.in. minister Elżbieta Rafalska, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Żyjemy dłużej, ale chcemy też żyć lepiej - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, otwierając zorganizowaną w MRPiPS dyskusję. 

Resort rodziny: więcej oddziałów i poradni geriatrycznych
Zdaniem Rafalskiej konieczne jest podjęcie działań, które poprawią sytuację materialną kobiet. Zwróciła uwagę, że od 1 marca podwyższone zostaną minimalne emerytury. - Ale z całą pewnością nie wyczerpuje to oddziaływań na sferę materialną - podkreśliła.

Jak zaznaczyła minister, resort rodziny i pracy rekomenduje także zwiększenie liczby oddziałów i poradni geriatrycznych oraz zwiększenie liczby specjalistów medycznych z zakresu geriatrii.

- Niezwykle istotne jest również prowadzenie działań, które mają na celu zmianę postrzegania osób starszych w społeczeństwie, tj. prowadzenie kampanii, programów, akcji promujących pozytywny wizerunek starości, współpracę międzypokoleniową - mówiła Rafalska. Jej zdaniem pogorszenie się wizerunku osób starszych ma związek ze zmianami cywilizacyjnymi, w tym z kultem młodości i piękna.

Rafalska zwróciła uwagę, że polskie społeczeństwo starzeje się.

- Prognozy na lata 2014-50 jednoznacznie wskazują na zjawisko starzenia się społeczeństwa. Populacja w wieku 60 plus do 2050 r. wzrośnie do 13 mln 700 tys. i będzie stanowiła 40 proc. ogółu ludności Polski - mówiła.

Minister Rafalska stwierdziła, że ważnym zadaniem jest sformułowanie konkretnych celów polityki senioralnej, wraz z harmonogramem i planem finansowym.

Wiceminister zdrowia: nakłady na geriatrię nie nadążają za potrzebami
Wiceminister zdrowia Szczurek-Żelazko uważa, że w procesie starzenia się polskiego społeczeństwa można dostrzec korzystne zjawiska.

- Wydłuża się trwanie życia, a na poprawę kondycji zdrowotnej Polaków wpływają postępy w medycynie, a także styl życia, poprawa jego warunków - powiedziała.

Przyznała, że polskie społeczeństwo jest obarczone chorobami cywilizacyjnymi.

- Ze starzeniem najbardziej związane są choroby układu sercowo-naczyniowego. W 2014 r. ponad 90 proc. spośród ogólnej liczny zgonów, spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowego, dotyczyło właśnie osób powyżej 60. roku życia - stwierdziła wiceminister.

- Drugą przyczyną zgonów są nowotwory złośliwe. Ich udział w przyczynach umieralności niestety rośnie. Dotyczy to jednak całej populacji, nie tylko osób starszych - dodała.

Szczurek-Żelazko powiedziała, że liczba poradni i oddziałów geriatrycznych stale wzrasta. Jak podkreśliła, wzrasta także liczba szkoleń dla lekarzy i personelu medycznego z zakresu geriatrii.

- Mamy świadomość, że pomimo systematycznego wzrostu przeznaczonych przez NFZ środków na finansowanie świadczeń z zakresu geriatrii, wciąż jest zbyt mała liczba praktykujących lekarzy geriatrów. Ograniczona jest również liczba oddziałów geriatrycznych - przyznała.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR