Demografia: Łódź chce walczyć z nadumieralnością w wieku 50-70 lat

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lutego 2016 15:24


Demografia: Łódź chce walczyć z nadumieralnością w wieku 50-70 lat Poziom nadumieralności - rozumianej jako większa liczba zgonów w wieku 50-70 lat - jest w Łodzi najwyższy w kraju. Fot. Ela/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Lepsza jakość życia i zdrowia mieszkańców to sposób na odwrócenie niekorzystnych trendów demograficznych w Łodzi - uważają eksperci. Odnawialność pokoleń w Łodzi wynosi 55 proc. Nie różni się od wskaźników krajowych, zatem trudno wpływać na nią lokalnie.

- Zastępowalność (odnawialność) pokoleń wynosi obecnie w Łodzi 55 proc. Dzietność kobiet utrzymuje się na poziomie 1 - 1,2. To bardzo mało, trzeba zauważyć jednak, że podobny poziom urodzeń występuje we wszystkich większych miastach Polski, a to oznacza, że to ogólny trend i lokalnie mamy niewielkie szanse poprawy tego wskaźnika - wyjaśnił demograf dr Wojciech Michalski z Biura Strategii Miasta.

W łódzkim magistracie powstaje program polityki demograficznej "Łódź łączy pokolenia". Jak poinformował na wtorkowej (2 lutego) konferencji prasowej dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec, interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą demografowie, przedstawiciele Komisji Dialogu Społecznego oraz eksperci, pracuje nad dokumentem, określającym sposoby reakcji na negatywne zjawiska demograficzne w Łodzi.

Zdaniem demografa, poprawa materialnych warunków wychowywania dzieci zawsze jest korzystna dla sytuacji demograficznej, natomiast założenie, że jeden czynnik - np. wprowadzenie programu "500 plus" - będzie w stanie zwiększyć poziom urodzeń, jest błędne.

- W Łodzi udało nam się obliczyć urodzenia od 1950 r. Są one falowe i związane z układem wyżu demograficznego; nałożyliśmy na nie wszelkie "działania demograficzne", np. ustawy penalizujące lub dopuszczające aborcję, urlopy wychowawcze, zasiłki. Z całą pewnością można powiedzieć, że nie mają one na poziom urodzeń żadnego długofalowego wpływu - dodał.

Michalski uważa, że poziom urodzeń ma charakter cywilizacyjny; jeżeli w społeczeństwie istnieje poczucie, że dzieci stanowią autonomiczną wartość dla rodziny - to przyrost jest duży. Wartość posiadania dzieci spada, gdy dominują inne cele , np. samorealizacja, osiągnięcie sukcesu zawodowego, tzw. dobrego przeżycia. - To układ globalny, cywilizacyjny, z którym trudno sobie poradzić, zważywszy np. że obecnie człowiek wykształcony ma ok. 25 lat, czyli pierwszy okres rozrodczy w jego życiu zostaje wyeliminowany - zaznaczył.

Szansą na poprawę złych wyników demograficznych w Łodzi pozostaje - zdaniem ekspertów - wpływanie na wskaźniki związane z przedwczesnymi zgonami łodzian.

- Poziom nadumieralności - rozumianej jako większa liczba zgonów w wieku 50-70 lat - jest w Łodzi najwyższy w kraju i znacznie wyższy niż w innych miastach. Tu kryje się możliwość poprawy sytuacji poprzez lepszą opiekę i zwiększenie ogólnej atrakcyjności miasta - dodał Michalski, który uważa, że na wysoką nadumieralność łodzian wpływa istniejąca w mieście "tradycja zawodowa" - większość mieszkańców pracowała w systemie pracy trzyzmianowej, w zakładach włókienniczych, gdzie panowały złe warunki.

- To nazywało się "lekkim przemysłem", ale z punktu widzenia zdrowotnego nie była to lekka praca. Pełne zatrudnienie nie zachęcało do zdobywania wykształcenia; łatwo było znaleźć pracę we włókiennictwie. Jeszcze w 2002 r. mieliśmy tylko 14 proc. osób z wyższym wykształceniem, gdy inne miasta miały ten wskaźnik na poziomie 20 proc. Tymczasem poziom wykształcenia - co wynika z badań - wpływa na stan zdrowotności i długość życia- zaznaczył demograf.

Drugim sposobem poprawy sytuacji mają być migracje, czyli przyciągnięcie do Łodzi nowych mieszkańców, czemu służyć ma kompleksowa rewitalizacja zdegradowanej strefy śródmiejskiej.

- Dziś Łódź ma umiarkowanie ujemne saldo mieszkańców - tracimy ich, ale w sposób niezagrażający demografii - to 20 proc. ubytku migracyjnego. Większość tych ludzi przenosi się do strefy podmiejskiej. Jednocześnie mamy najmniejszą atrakcyjność osadniczą spośród innych miast Polski. Ludzie co prawda z Łodzi nie uciekają, ale i nie napływają w stopniu wystarczającym - wyjaśnił Michalski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.