Demografia na Śląsku: jakie pomysły działań kierowanych do osób starszych?
Autor: PAP/Rynek Seniora   09 czerwca 2017 10:37

Projekt działań ws. zachodzących na terenie woj. śląskiego niekorzystnych zmian demograficznych konsultuje zarząd woj. śląskiego. Według prognoz do 2050 r. liczba mieszkańców tego regionu zmniejszy się o blisko 900 tys. - do 3,68 mln osób.

Projekt "Koncepcji polityki przeciwdziałania negatywnym zmianom demograficznym, depopulacji i starzeniu się społeczeństwa w województwie śląskim" będzie konsultowany do 12 lipca br. Prace nad tym dokumentem rozpoczęły się w lutym ub. roku.

Poza analizą obecnej sytuacji demograficznej woj. śląskiego "Koncepcja" wskazuje na obszary wymagające wsparcia; określa też kierunki działań mających przeciwdziałać depopulacji.

Pośród kierunków działań społecznych kierowanych do rodzin projekt proponuje m.in. wsparcie usług w zakresie diagnozowania i leczenia niepłodności, programy profilaktyczne i zdrowotne dla matek i dzieci, wsparcie dostępu do usług kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych czy rozwój sektora ekonomii społecznej.

Pomysły na działania gospodarcze adresowane do rodzin mają wiązać się m.in. z rozwojem atrakcyjnych miejsc pracy, wspieraniem matek w powrocie na rynek pracy, przyciąganiem wykwalifikowanej kadry (w tym imigrantów) i rozwojem przedsiębiorczości społecznej. Działania prorodzinne związane z przestrzenią i infrastrukturą mają dotyczyć kwestii mieszkań dla młodych, infrastruktury opieki nad dziećmi, transportu i komunikacji.

Wśród obszarów działań, których odbiorcami mają być dzieci i młodzież projekt wymienia: poprawę dostępności i jakości opieki zdrowotnej, wzbogacanie i uatrakcyjnianie oferty pozalekcyjnej, aktywizację społeczną młodzieży, atrakcyjne kierunki kształcenia na uczelniach wyższych, rozwój szkolnictwa zawodowego, budowanie postaw przedsiębiorczych i innowacyjnych, a także tworzenie aktywujących miejsc i przestrzeni.

Z kolei pomysły działań kierowanych do osób starszych mają wiązać się m.in. z poprawą dostępu do usług zdrowotnych i opiekuńczych, rozwojem wolontariatu i kompetencji seniorów, promocją zatrudnienia osób starszych, a także dostosowywanie, mieszkań, obiektów i urządzeń do potrzeb osób starszych.

Urząd marszałkowski wskazuje, że wyzwania związane ze zmniejszającą się w woj. śląskim liczbą ludności są następstwem zarówno niekorzystnych ruchów migracyjnych, jak i niekorzystnego ruchu naturalnego ludności. Prognozy demograficzne przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny ostrzegają, że tendencje te będą pogłębiały się, co w perspektywie kilkunastu lat może skutkować licznymi problemami społecznymi i gospodarczymi.

Najwięcej osób na terenie obecnego woj. śląskiego mieszkało na przełomie lat 80. i 90. XX wieku (w 1988 r. było to prawie 5 mln osób). Od 2000 r. liczba mieszkańców woj. śląskiego systematycznie spada i dziś - zgodnie z danymi GUS - wynosi 4,56 mln (51,8 proc. kobiet i 48,2 proc. mężczyzn).

Śląskie jest, po Mazowieckiem, na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę ludności (12 proc.), ale pod względem przyrostu naturalnego - dopiero na 13. Towarzyszy temu starzenie się społeczeństwa. Mediana wieku w regionie wynosi obecnie 41 lat; za 30 lat wyniesie już 53 lata.

Wynika to m.in. z ubytku naturalnego, czyli przewagi zgonów nad urodzeniami. O ile np. w latach 1950-1959 r. w regionie rocznie przybywało nawet 500 tys. osób, w ostatnich latach ubywało z niego po kilkadziesiąt tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR