Dłuższe życie nie musi polegać na dłuższym chorowaniu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lipca 2016 16:31


Dłuższe życie nie musi polegać na dłuższym chorowaniu Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek stulatków stale się zwiększa. Fot. PTWP

Stulatkowie żyją dłużej i później chorują - przekonuje „Journal of the American Geriatrics Society” powołując się na badania osób długowiecznych.

Kierujący badaniami prof. Nir Barzilai z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku wykorzystał do swoich analiz dane 3 tys. stulatków oraz osób, które przekroczyły 95. rok życia. Są one zbierane w ramach dwóch większych badań: Longevity Genes Project (LGP) oraz New England Centenarian Study (NECS). Obejmują osoby żyjące w USA, jak i w Australii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nowej Zelandii.

Z danych badania NECS wynika, że 20 proc. długowiecznych mężczyzn zaczyna chorować na raka najwcześniej w wieku 97 lat, a kobiety - dopiero gdy kończą 99 lat. W całej populacji emerytów co piąty mężczyzna zaczyna chorować w wieku 67 lat, a kobiety - od 74. roku życia. Wynika z tego, że stulatkowie, przynajmniej jeśli chodzi o nowotwory, chorują o 30 lat później.

Podobnie wypadła analiza danych badania LGP. Tym razem okazało się, że różnica ta sięga 20 lat. Jedna piąta osób długowiecznych chorowała na nowotwory najwcześniej w wieku 96 lat (bez względu na płeć). Ta sama grupa młodszych od nich seniorów - mężczyzn zaczynała chorować z tego powodu w wieku 78 lat, a kobiet - 74 lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek stulatków stale się zwiększa. O ile w 1990 r. na 10 tys. osób od 65. roku życia przypadało 2,9 proc. stulatków, to w 2015 r. już 7,4 proc. W 2050 r. stulatkowie mają stanowić 23,6 proc. wszystkich emerytów.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (w oparciu o rejestr PESEL) wynika, że w połowie 2015 r. w Polsce żyło 4,2 tys. stulatków. Trzy czwarte z nich to kobiety.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.