Duże zainteresowanie podkarpackimi Uniwersytetami Trzeciego Wieku

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Echo Dnia/Rynek Seniora   15 stycznia 2016 16:33


Duże zainteresowanie podkarpackimi Uniwersytetami Trzeciego Wieku Na Podkarpaciu coraz więcej osób na emeryturze jest zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i kształceniem. Fot. Fotolia

Uniwersytety Trzeciego Wieku są coraz bardziej popularną formą spędzania czasu przez seniorów - także w województwie podkarpackim.

Na Podkarpaciu coraz więcej osób na emeryturze jest zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i kształceniem. Wielu słuchaczy zbliża się do setki. Kobiety na Podkarpaciu średnio dożywają 83 lat, a mężczyźni 74. Przeciętna długość trwania życia w Polsce jest krótsza o dwa lata niż w regionie. 

Seniorzy mogą się ze sobą też spotykać, czy to w klubach seniorów, albo w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Zawsze w październiku rok akademicki inaugurują uniwersytety w Tarnobrzegu oraz w Gorzycach. W czasie wakacji seniorzy mogą liczyć na zajęcia oraz spotkania okolicznościowe przygotowywane przez domy kultury. Tak jest na przykład w Nowej Dębie, gdzie do tradycji przeszły ogniska. Osoby starsze mogą także spotykać się na nordic walking, czyli spacery z kijkami wzdłuż Jeziora Tarnobrzeskiego.

W Polsce już 16,4 procent populacji to osoby starsze. Według szacunków w 2060 roku co trzeci mieszkaniec krajów Unii Europejskiej będzie miał powyżej 65 lat.

W Polsce pierwszy Uniwersytet III Wieku powstał 12 listopada 1975 roku w Warszawie z inicjatywy prof. Haliny Szwarc. Na świecie pierwszą szkołę dla seniorów stworzył Pierre Vellas we Francji, który potem pomagał zorganizować ją w naszym kraju. Polska była trzecim miejscem na świecie po Francji i i Belgii, gdzie taka uczelnia powstała.

Więcej: www.echodnia.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.