Dyskusja w komisjach o lekach 75+. Resort zderzył się z opozycją i prawnikami
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   16 marca 2016 20:19

16 marca 2016 r. podczas wspólnego posiedzenia komisji polityki senioralnej i komisji zdrowia pozytywnie zaopiniowano projekt ustawy dającej osobom po 75 r.ż. prawo do bezpłatnych leków z tzw. listy „S”. Jednak zdaniem opozycji zastosowane rozwiązania zdecydowanie wydłużą kolejki do lekarzy POZ i utrudnią leczenie lekarzom innych specjalności, m.in. geriatrom.

Celem wspólnego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Prace podkomisji zreferował poseł Tomasz Latos (PiS), a w dalszej części posiedzenia zarówno on, jak również przewodniczący komisji zdrowia i poseł PO Bartosz Arłukowicz oraz Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosili poprawki i uwagi do projektu.

Kryteria doboru leków na listę „S”
Pierwszy wykaz leków z tzw. listy „S” ma zostać ustalony najpóźniej do 1 września 2016 r. Poprawkę zmieniającą kryteria wskazywania produktów na tę listę zgłosił poseł Tomasz Latos.

- Minister właściwy ds. zdrowia w toku ustalania wykazu bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych będzie brał pod uwagę roczny limit wydatków ustalany w ustawie budżetowej - mówił poseł.

Dodał, że zgodnie ze zgłaszaną poprawką minister zdrowia będzie zobligowany do kwalifikowania leków na listę „S” według kryterium stosunku kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych.

Posłowie tę poprawkę poparli.

- Kolejne kryterium jest cenną poprawką, która pozwala w absolutnie przejrzysty oraz racjonalny sposób uzasadniać zmiany na wykazie leków dla seniorów - oceniał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Wiceminister dodał, że zarówno efekty zdrowotne bezpłatnych leków 75+, jak i ich koszty są dobrze mierzalne, a to pozwoli na pełną kontrolę medykamentów na liście „S”.

- Będzie można z pełnym uzasadnieniem dokonywać zmian w wykazie leków dla seniora, zarówno in plus, jak i in minus - tłumaczył.

Recepty na leki 75+ wypiszą tylko lekarze POZ
Propozycję poprawki, zgodnie z którą recepty na bezpłatne leki mogliby wystawiać wszyscy lekarze ubezpieczenia zdrowotnego, zgłosił przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Poprawka ta poparta jest opinią Biura Analiz Sejmowych (BAS), które bardzo wyraźnie wskazuje, że „zawężona została grupa lekarzy o lekarzy innych specjalizacji, którzy mogliby wystawiać recepty uprawniające do zaopatrzenia w bezpłatne leki” - tłumaczył i cytował Arłukowicz.

Przewodniczący, powołując się na BAS, argumentował, że doprowadzi to do zmniejszenia dostępu do bezpłatnych leków dla osób w podeszłym wieku, wydłuży kolejki do lekarzy POZ i sparaliżuje projekt.

- Poprawka pana przewodniczącego nie może zostać przyjęta, bo rozszczelniłoby to system i doprowadziło do ryzyka nieprawidłowości, jeśli chodzi o korzystanie przez seniorów z uprawnienia do bezpłatnych leków - oponował wiceminister Łanda.

Argumentował, że nie mamy w Polsce systemu informatycznego, który zapewniałby dobrą kontrolę nad preskrypcją lekarską i refundacją leków.

- Obecnie jedynym mechanizmem kontroli jest przepisywanie leków 75+ przez lekarzy POZ oraz uprawnione pielęgniarki - tłumaczył Łanda.

- Gdyby zrezygnować z tego mechanizmu, pacjenci chorzy na daną chorobę mogliby udać się do kilku lekarzy, wziąć od nich recepty, dostać leki za darmo a potem zrobić z nich niewłaściwy użytek czy wręcz te leki zmarnować - mówił Krzysztof Łanda.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.