Dzięki akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" odnaleziono ponad 100 tys. polskich grobówPAP/Rynek Seniora - 03 sierpnia 2016 10:35


Akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" ma na celu ratowanie starych polskich cmentarzy na Kresach. Przy okazji podsumowania jej 7 edycji zwrócono uwagę, że dzięki działaniom wolontariuszy od początku inicjatywy udokumentowano aż 100 tys. polskich grobów.

- Jesteście ambasadorami polskości - powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania z uczestnikami akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

W spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych udział wzięli m.in. organizatorzy (Fundacja Studio Wschód) i uczestnicy akcji. Celem spotkania było podsumowanie tegorocznej - siódmej już - edycji, która odbyła się w dniach 2-12 lipca. Podczas niej ponad 1000 wolontariuszy (studentów i uczniów szkół średnich) uporządkowało 111 polskich cmentarzy i nekropolii położonych za wschodnią granicą Polski.

W trakcie spotkania na ręce wiceministra Dziedziczaka złożono raport podsumowujący i zaprezentowano fotografie dokumentujące rewitalizację cmentarzy.

- Wasze działania są pięknym świadectwem polskości. Możecie liczyć na wsparcie naszego resortu - zapewnił wiceszef MSZ.

Celem akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" jest ratowanie starych polskich cmentarzy na Kresach. Patronat nad nią objął prezydent Andrzej Duda.

W akcji bierze udział młodzież z Dolnego Śląska oraz polska młodzież z Ukrainy, Szkocji, Litwy i Białorusi. Wspierają ją także władze samorządowe Dolnego Śląska i organizacje społeczne. Dzięki ich działaniom m.in. udokumentowano ponad 100 tysięcy polskich grobów, w tym liczne groby polskich legionistów.