Dzięki akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" odnaleziono ponad 100 tys. polskich grobów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 sierpnia 2016 10:35


Dzięki akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" odnaleziono ponad 100 tys. polskich grobów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" ma na celu ratowanie starych polskich cmentarzy na Kresach. Przy okazji podsumowania jej 7 edycji zwrócono uwagę, że dzięki działaniom wolontariuszy od początku inicjatywy udokumentowano aż 100 tys. polskich grobów.

- Jesteście ambasadorami polskości - powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania z uczestnikami akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

W spotkaniu w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych udział wzięli m.in. organizatorzy (Fundacja Studio Wschód) i uczestnicy akcji. Celem spotkania było podsumowanie tegorocznej - siódmej już - edycji, która odbyła się w dniach 2-12 lipca. Podczas niej ponad 1000 wolontariuszy (studentów i uczniów szkół średnich) uporządkowało 111 polskich cmentarzy i nekropolii położonych za wschodnią granicą Polski.

W trakcie spotkania na ręce wiceministra Dziedziczaka złożono raport podsumowujący i zaprezentowano fotografie dokumentujące rewitalizację cmentarzy.

- Wasze działania są pięknym świadectwem polskości. Możecie liczyć na wsparcie naszego resortu - zapewnił wiceszef MSZ.

Celem akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" jest ratowanie starych polskich cmentarzy na Kresach. Patronat nad nią objął prezydent Andrzej Duda.

W akcji bierze udział młodzież z Dolnego Śląska oraz polska młodzież z Ukrainy, Szkocji, Litwy i Białorusi. Wspierają ją także władze samorządowe Dolnego Śląska i organizacje społeczne. Dzięki ich działaniom m.in. udokumentowano ponad 100 tysięcy polskich grobów, w tym liczne groby polskich legionistów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR