Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - wkrótce co czwarty Polak seniorem
Autor: PAP/Rynek Seniora   01 października 2015 08:15

W czwartek (1 października) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, czyli tej grupy społeczeństwa, która - według danych GUS i Eurostatu - dynamicznie rośnie. Prognozy demografów mówią, że do 2020 r. seniorzy będą stanowić blisko 25 proc. polskiego społeczeństwa.

Starzenie się społeczeństwa dotyczy nie tylko Polski. Gdy Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r. ustanawiało Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, chciało podkreślić, że w XXI wieku, zgodnie z demograficznymi trendami, będzie to jednym z najważniejszych wyzwań na całym świecie.

Jesteśmy społeczeństwem zmierzającym do długowieczności - jak pokazał ostatni spis powszechny (2011 r.), liczba osób, które przekroczyły sto lat, wynosiła ok. 3 tys., zaś Polaków, którzy mają 80 i więcej lat było 1,4 mln. Osób powyżej 60 roku życia osób jest ok. 8 mln. Seniorów będzie coraz więcej.

Modna i potrzebna polityka senioralna
Podsumowując w środę działania swojego rządu, premier Ewa Kopacz podkreślała, że mądra polityka prorodzinna oznacza także solidarność międzypokoleniową, czyli także działania na rzecz osób starszych. Wspomniała program "Senior-Wigor" zakładający powstawanie domów dziennej opieki nad starszymi, waloryzację rent i emerytur oraz przyznanie specjalnego dodatku dla osób, które mają najniższe świadczenia (od 100 do 350 zł).

Aby zmierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi starzenia, w MPiPS powołano Departament Polityki Senioralnej, rząd uchwalił założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020, program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020 oraz program "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+". Resort pracy zapewnia, że do 2020 r. przeznaczy 280 mln zł na wspieranie aktywności osób starszych.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wielokrotnie mówił o konieczności dostosowania wszelkiego rodzaju usług do potrzeb osób starszych, stworzenia im odpowiednich warunków do życia.

- Walka z dyskryminacją, zapobieganie niepełnosprawności, zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa - to cele, których konsekwencją jest budowanie środowiska przyjaznego seniorom, a tym samym umacnianie poczucia godności i świadomości własnej wartości u osób dojrzałych z racji wieku - podkreślał podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Pierwszy Parlament Seniorów
W tym roku o problemach i potrzebach seniorów będzie mowa w Sejmie. W czwartek zbiera się Obywatelski Parlament Seniorów.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu miał miejsce Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Była to inicjatywa Parlamentu Europejskiego. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS), jak głosi informacja na stronach internetowych Sejmu, jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce, m.in. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.