Dziś posiedzenie Komitetu Społecznego RM. Tematem demografia i program dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 stycznia 2018 09:27


Dziś posiedzenie Komitetu Społecznego RM. Tematem demografia i program dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (31 stycznia) odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Społecznego Rady Ministrów, którym kieruje wicepremier Beata Szydło. Tematem pierwszego posiedzenia mają być sprawy związane z demografią.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, środowe posiedzenie Komitetu rozpocznie się o godz. 10.00, a w jego trakcie przewidziano wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło.

Komitet Społeczny Rady Ministrów to nowy organ pomocniczy rządu i premiera. Do jego zadań należy zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach społecznych oraz rekomendowanie ich premierowi i Radzie Ministrów. Zgodnie z grudniowym zarządzeniem premiera Morawieckiego w skład Komitetu - poza wicepremier Szydło - wchodzą także m.in. szefowie resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej; edukacji, kultury, nauki i szkolnictwa wyższego, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, zdrowia, rolnictwa, sportu, finansów oraz sekretarz do spraw europejskich.

Komitet ma przygotowywać projekty prospołeczne, a także oceniać projekty ustaw, które trafiają na posiedzenia rządu, a dotyczą spraw społecznych. - Będziemy również przygotowywali nasze propozycje legislacyjne - zapowiadała Szydło, zastrzegając, że wszystko to "będzie się działo w uzgodnieniu" z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

- Rozpoczynamy od sytuacji demograficznej, programów demograficznych w Polsce i będziemy oczywiście przygotowywali programy, które mają pomagać rodzinom - dodała wicepremier.

Powiedziała też, że chciałaby przygotować "kompleksowy program dla seniorów". - Uważam, że to jest grupa, która w tej chwili potrzebuje bardzo dużo wsparcia - zaznaczyła. Według niej, seniorzy mogą spodziewać się projektów, które "będą im ułatwiały codziennie życie i będą ich wspierać finansowo". - Chciałabym, żebyśmy do końca tego roku wypracowali taki kompleksowy program, który mógłby wejść w życie w 2019 roku - podkreśliła Szydło.

Komitet ma się zająć m.in. inicjowaniem i koordynowaniem działań służących poprawie sytuacji rodzin w Polsce, w tym sytuacji demograficznej i dochodowej, społeczeństwa, jakości i warunków życia, a także służących wspieraniu aktywności zawodowej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej oraz poprawie dostępności i poziomu usług socjalnych i opiekuńczych oraz sytuacji osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i osób starszych, w tym emerytów.

Ponadto Komitet jest odpowiedzialny za dokonywanie analiz i ocen stanu prawnego i społecznego dotyczących sytuacji rodzin, wspierania aktywności zawodowej i dostępności oraz poziomu usług socjalnych. Przygotowuje programy i harmonogramy związane z realizacją poszczególnych zadań, koordynować prace związane z przygotowaniem projektów ustaw, uzgadniać rozstrzygnięcia lub stanowiska odnośnie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w zakresie spraw społecznych.

Komitet wskazuje rządowi opinie, wnioski, rozstrzygnięcia i rekomendacje w sprawach społecznych, określa zadania i terminy ich wykonania oraz wskazuje organy i instytucje odpowiedzialne za wykonanie tych zadań.

Zgodnie z zarządzeniem premiera, Komitet może powoływać zespoły do opracowania określonych analiz i prognoz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR