Dzisiaj warszawskie sądy obsługują seniorów poza kolejnościąPAP/Rynek Seniora - 14 listopada 2016 12:22


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w warszawskich sądach osoby w wieku 60+ są obsługiwane w poniedziałek (14 listopada) poza kolejnością. Ponadto mogą uzyskać darmowe porady prawne adwokatów, którzy włączyli się do akcji, a policja uczy, jak unikać oszustw "na wnuczka".

To pierwsza tego typu inicjatywa sędziów w Polsce, którą prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie - wraz z sądami rejonowymi i Sądem Okręgowym Warszawa-Praga - zorganizowana wspólnie z Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie i Komendą Stołeczną Policji.

Tego dnia osoby w wieku 60+ są - w dziesięciu sądach w stolicy oraz w sądach w Pruszkowie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim - obsługiwane, za okazaniem dokumentu tożsamości, poza kolejnością w biurach obsługi interesantów, biurach podawczych, punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego oraz kasach sądów. Dodatkowo - w siedzibie Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności 127 - mogą one korzystać z darmowych porad prawnych adwokatów.

- Chcieliśmy pokazać ludzką twarz wymiaru sprawiedliwości i sądu - powiedziała dziennikarzom prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, Małgorzata Kluziak. - Seniorzy często mają problem w odnalezieniu się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości prawnej - dodała.

Podczas spotkania z grupą seniorów insp. Marcin Zimoń z KSP powiedział, że mówił im, jak uniknąć oszustw "na wnuczka", czy też "na policjanta". Dodał, że w tym roku doszło już w stolicy do 400 tego typu oszustw.

- Cieszymy się, że adwokatura została dostrzeżona jako niezbędny elementy wymiaru sprawiedliwości - mówiła mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska z okręgowej rady adwokackiej. Dodała, że porady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Sąd chce kontynuować takie inicjatywy w kolejnych latach.

W Ogólnopolski Dzień Seniora w całej Polsce odbywają się m.in. nieodpłatne badania lekarskie, różne wykłady i porady, a także występy artystyczne.