EEC 2015: starzejemy się coraz szybciej - politycy muszą o tym pamiętać
Autor: JJ/Rynek Seniora   22 kwietnia 2015 06:22

Szybko zmierzamy w Polsce do sytuacji, w której na trzy osoby pracujące przypadają dwie będące na emeryturze. Społeczeństwo się starzeje - mówiła we wtorek (21 kwietnia) wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podczas sesji "Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?" w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W 2004 r. mężczyźni żyli w naszym kraju średnio 70 lat, a w 2035 r. średnia ta wyniesie 78 lat. Wśród kobiet jest to odpowiednio: 78 i 83 lata - zaznaczyła wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Podkreślała, że ustawa o zdrowiu publicznym, której projekt jest obecnie konsultowany, znakomicie wpisuje się założenia polityki senioralnej. - Ta ustawa niczego nie będzie nakazywała, natomiast wyznaczy m.in. najważniejsze kierunki działań, dzięki którym starsze osoby będą mogły możliwie długo cieszyć się dobrym zdrowiem - wyjaśniała wiceminister.

Jej zdaniem celu tego nie można osiągnąć bez poprawy w zakresie edukacji i profilaktyki zdrowotnej.

- Ustawa o zdrowiu publicznym pokazuje priorytety, a także koordynuje działania prozdrowotne. Obecnie działa w Polsce około 3 tys. programów profilaktycznych, ale ich efektywność zawodzi. Działania w myśl ustawy o zdrowiu publicznym będą polegały na koordynacji, nadzorowaniu i edukowaniu społeczeństwa - mówiła Beata Małecka-Libera.

Najważniejsze jest zdrowie

Poseł Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej przypomniał, że w grudniu 2013 r. Rada Ministrów przyjęła założenia długofalowej polityki senioralnej państwa na lata 2014-2020. - Jest to swoista mapa drogowa działań obejmujących różne aspekty funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie - zaznaczył poseł.

Przypomniał, że w 2060 r. Polska, obok Słowacji, będzie jednym z dwóch krajów Unii Europejskiej o najwyższej medianie długości życia, która wyniesie - według prognoz - 54 lata. - Tak więc co druga osoba w naszym kraju będzie miała wtedy co najmniej 50 lat. To przyszłość, ale musimy się do niej już teraz przygotowywać - podkreślił Szczerba.

Jak wskazywała Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, słowem przewodnim w całej dyskusji jest "przygotowanie".

- To co możemy i co robimy, to właśnie przygotowanie do starzenia się polskiego społeczeństwa. Obecnie mamy w Polsce ok. 4 miliony osób w wieku ponad 70 lat, co stanowi 10 proc. populacji, ale do 2025 r. liczba osób w tym wieku wzrośnie do 6 mln, co stanowić będzie aż 16 proc. naszej populacji. W latach 2020 -2025 przewidywany jest dwukrotny wzrost liczby osób powyżej 80 roku życia - mówiła Marcińska.

Przypomniała także główne cele rządowych dokumentów z 2013 r., które określiły różne zakresy działań mających wspierać osoby w podeszłym wieku. Oprócz założeń długofalowej polityki senioralnej państwa na lata 2014-2020 przyjęto wówczas kolejną edycję programu aktywizacji zawodowej osób starszych oraz zmodernizowany pogram "Solidarność pokoleń" adresowany do osób po 80. roku życia.

O programie senior-WIGOR

Niezbędne jest m. in. przygotowanie naszego systemu opieki społecznej, wsparcia społecznego, rynku usług, a także całej gospodarki, bo będzie coraz więcej pracowników w starszym wieku - mówiła wiceminister.

Przypomniała także program senior-WIGOR przewidujący zakładanie lub modernizację placówek dziennego pobytu dla osób starszych.

- Na ten projekt do 2020 r. mamy zaplanowane ok. 400 mln zł. Mamy już bardzo wiele zgłoszeń. Na początku czerwca zostanie ogłoszony konkurs na tego rodzaju przedsięwzięcia dla jednostek samorządu terytorialnego, które mają dużą populację seniorów i niewystarczającą infrastrukturę. W tym roku będzie to 30 mln zł i z każdym rokiem coraz więcej - dodała.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.