Ekonomiści: na wielkiej koalicji w Niemczech najbardziej skorzystaliby emeryci

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lutego 2018 13:45


Ekonomiści: na wielkiej koalicji w Niemczech najbardziej skorzystaliby emeryci W niemieckich wyborach z września 2017 r. ponad jedna trzecia uprawnionych do głosowania miała ponad 60 lat. Fot. Stefano/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Na ponownej wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami w Niemczech najwięcej skorzystaliby emeryci i rodziny z dziećmi - wynika z wyliczeń instytutów badawczych ZEW oraz IZA, udostępnionych dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung".

Gospodarstwa domowe z osobami powyżej 65 roku życia mogłyby liczyć nawet na 622 euro dodatkowego dochodu netto w skali roku, co oznacza największą korzyść spośród wszystkich analizowanych grup wiekowych - napisał we wtorek (13 lutego) "Sueddeutsche Zeitung", cytując szacunki gospodarczego think tanku ZEW oraz instytutu przyszłości pracy IZA na podstawie umowy koalicyjnej między CDU/CSU a SPD.

Jak pisze "SZ", korzyści dla seniorów wynikają głównie z planów podwyższenia emerytur wyrównawczych dla rodziców wychowujących dzieci (tzw. Muetterrente) i utrzymania stopy zastąpienia na poziomie 48 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli koniunktura okaże się tak dobra, jak się obecnie prognozuje, oba te środki wygenerują w 2025 r. koszt 7,5 mld euro (w tym stabilizacja stopy zastąpienia 4 mld euro) - zaznacza dziennik. Jeśli jednak gospodarka rozwijać się będzie w tempie poniżej oczekiwań, utrzymanie stopy zastąpienia na stabilnym poziomie będzie znacznie droższe i wyniesie 15 mld euro.

- Emeryci są finansowo bardzo mocno zabezpieczeni - skomentował ekonomista ZEW Holger Stichnoth.

- W ten sposób wielka koalicja celuje przede wszystkim w rosnącą grupę starszych wyborców - grupę, której już teraz wiedzie się całkiem dobrze - dodał. 

W wyborach z września 2017 r. ponad jedna trzecia uprawnionych do głosowania miała ponad 60 lat, podczas gdy osoby poniżej 30 lat stanowiły mniej niż połowę tej liczby - zaznacza "SZ".

Skupienie się tak bardzo na osobach starszych krytykowane jest przez partie liberałów (FDP) i Zielonych - przypomina gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR