Eksperci: nie korzystamy w kraju z emerytowanych funkcjonariuszy służb

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 września 2016 11:14


Eksperci: nie korzystamy w kraju z emerytowanych funkcjonariuszy służb Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Funkcjonariusze służb mundurowych po przejściu na emeryturę nie są odpowiednio wykorzystywani przez państwo, a jest dla nich miejsce np. w sektorze zarządzania kryzysowego - zgodnie uznali eksperci uczestniczący w konferencji pt. "Służby mundurowe w społeczeństwie obywatelskim".

Na temat sytuacji funkcjonariuszy służb mundurowych w Polsce debatowali w poniedziałek (26 września) w Warszawie między innymi: były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji gen. Adam Rapacki, były wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Konferencję zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.

Zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja, w polskim prawie powinny znaleźć się jasne wskazówki, w jaki sposób wykorzystać wiedzę funkcjonariuszy służb, którzy odchodzą na emeryturę. - Należy wyrazić zdumienie, że takiego systemu nie ma. Nie stworzono korpusu emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych. Z tego korpusu nie czerpiemy np. przy zarządzaniu kryzysowym. Z tych doświadczonych kadr nie czerpiemy przy zapobieganiu działalności terrorystycznej - powiedział.

Krzysztof Janik (SLD, szef MSWiA w rządzie Leszka Millera) zwrócił uwagę, że państwo polskie tylko w niewielkim stopniu wykorzystuje emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych. - Mieliśmy sześćdziesięcioletnich generałów, którzy przechodzili na emeryturę i nie mając tytułu profesorskiego, przepadali nie wiadomo gdzie, w jakiejś przepastnej dziurze - podkreślił.

Jego zdaniem, byli mundurowi mogliby znaleźć zajęcie w komórkach zarządzania kryzysowego. - W tej chwili w gminach mamy prawie osiem tysięcy etatów, odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Dobrym pytaniem jest, czy to nie są dobre miejsca dla byłych funkcjonariuszy - mówił Janik.

Według niego, byli funkcjonariusze mogliby znaleźć zatrudnienie także w szkołach, prowadząc zajęcia z zakresu bezpieczeństwa państwa. - To jest świetne pytanie, kto to będzie robić. Pani Zosia, która uczy polonistyki i musi wyrobić etat. Czy rzeczywiście zatrudnimy fachowców, którzy powiedzą tej młodzieży, o co chodzi - zaznaczył.

Były szef stołecznych antyterrorystów Kuba Jałoszyński przyznał, że byli funkcjonariusze specsłużb po przejściu na emeryturę znajdują pracę najczęściej w agencjach ochrony mienia, albo usiłują też znaleźć miejsce w prowadzeniu szkoleń z zakresu antyterroryzmu. - Część z nich trafia do świata biznesu, jako przysłowiowi body-guardzi - powiedział. Zaznaczył, że tylko incydentalnie byli funkcjonariusze wstępują na przestępczą drogę.

W ocenie byłego szefa stołecznych antyterrorystów, w Polsce należałoby się zastanowić nad rozwiązaniami, które obowiązują w Niemczech. Tam - wyjaśniał, przed przejściem na emeryturę, funkcjonariusz może wybrać inne stanowisko w swej służbie, na którym chciałby nadal pracować. - I on mówi, że chciałby być w ruchu drogowym, w prewencji, w kryminalnej. I przez ostatnie trzy lata swojej służby uczęszcza on na specjalistyczne kursy, które przygotowują go to tej służby - podkreślił.

- Drugie niemieckie rozwiązanie: przy komendach wojewódzkich powołuje się zespoły eksperckie złożone z emerytowanych policjantów o dużym oświadczeniu. Oni służą radą, podczas dużych operacji policyjnych - mówił prof. Jałoszyński.

Były komendant stołecznej policji gen. Michał Otrębski zwrócił uwagę, że polskiemu państwu powinno szczególnie zależeć na zatrzymaniu byłych funkcjonariuszy służb specjalnych. - Mają unikatowe umiejętności i wiedzę. Potrafią obchodzić się z ładunkami wybuchowymi i bronią - mówił. Dodał, że państwo polskie powinno również wiedzieć, co ci ludzie robią po odejściu na emeryturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR