Eksperci: nie można oddzielać pokoleń, trzeba je łączyć

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2018 10:00


Eksperci: nie można oddzielać pokoleń, trzeba je łączyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy chcą działać i wpływać na zmiany w swoich społecznościach, ale trzeba wspierać ich przez działania międzypokoleniowe czy też dając narzędzia jak wiedzę np. o nowych technologiach - uważają uczestnicy forum o aktywności osób starszych, które w środę (14 listopada) odbyło się w Białymstoku.

IV Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych zorganizowano w podlaskim urzędzie marszałkowskim pod hasłem: "Wpływamy na zmiany - otwieramy się na świat". Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz sami seniorzy.

- Seniorzy wpływają na zmiany i będą wpływać na zmiany - powiedział podczas otwarcia forum marszałek województwa podlaskiego kończącej się kadencji Jerzy Leszczyński. Podkreślił, że problemy osób starszych są "coraz bardziej ważkie", bo społeczeństwo starzeje się i starszych osób będzie coraz więcej. Dlatego - jak mówił - tak ważne jest wykorzystywanie umiejętności i doświadczenia seniorów w różnych obszarach. - To jest bardzo ważne, jak na przyszłość też konstruować nasze, samorządowe programy, strategie województwa i później też przekładać na konkretne działania, jeśli chodzi o politykę senioralną w regionie - mówił marszałek.

Od końca 2017 roku przy marszałku działa rada seniorów, która jest organem opiniująco-doradczym. Podobne rady działają też w kilku miejscowościach w regionie. Jednym z nowych pomysłów są też rzecznicy seniorów w społeczności lokalnej. Stowarzyszenie "Szukamy Polski" prowadziło projekt "Akademia rzeczników". W jego ramach zostało przeszkolonych blisko 70 osób w całym województwie, które - jak powiedziała PAP Jolanta Wołągiewicz przewodnicząca rady seniorów przy marszałku - są głosem seniorów w ich sprawach.

W jej ocenie, osoby starsze coraz chętniej "wychodzą na świat" i chcą wpływać na zmiany w swoim środowisku. - To jest bardzo potrzebne, bo nie chodzi tylko o wyjście do kina czy teatru, ale chodzi o to, by wyjść ze swojego własnego środowiska seniorskiego i współorganizować, uczyć się nawzajem z innymi pokoleniami - powiedziała Wołągiewicz. Dodała, że świat idzie do przodu i osoby starsze muszą się uczyć, by w nim funkcjonować, z drugiej strony - jak zauważyła - młodzi mogą korzystać z potencjału seniorów wynikającego z doświadczenia życiowego czy zawodowego.

Jednak seniorom bardzo często brakuje odwagi, by zacząć działać - uważa Wołągiewicz. Jej zdaniem, jednym z powodów jest stygmatyzowanie osób starszych, że - jak to ujęła - "starszy to starszy". - A warto, żeby seniorzy uczestniczyli w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym nie na zasadzie tworzenia zamkniętych stref seniora, tylko, żeby seniorzy byli widoczni w każdym punkcie tych dziedzin - dodała.

Chodzi np. o tworzenie wspólnych imprez, międzypokoleniowych, nie pod nazwą "Pochód Seniorów", a "Pochód Szczęśliwych Ludzi" - powiedziała PAP wiceprezeska "Szukamy Polski" Bożena Bednarek. W jej ocenie, nie można oddzielać pokoleń, a właśnie je łączyć. Mówiła, że jednym ze sposobów aktywizowania osób starszych jest np. organizowanie wspólnych działań z młodymi ludźmi. W ramach międzynarodowego projektu członkowie stowarzyszenia jeżdżą do różnych europejskich państw, by podpatrywać właśnie międzypokoleniowe działania, jak np. odbywający się na Sardynii Dzień Alzheimera, w który angażują się całe rodziny i przyjaciele czy też portugalski projekt "Szkoła drugiej szansy", gdzie tzw. trudna młodzież organizuje aktywności osobom z centrum seniora. - Tego chcemy uczyć, żeby seniorzy łączyli się ze światem  - dodała.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR