Eksperci: potrzebna kompleksowa ocena geriatryczna emerytów
Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   22 września 2014 15:18

Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny geriatrycznej osób w wieku emerytalnym - zaapelowali eksperci podczas poniedziałkowego spotkania (22 września br.) w Warszawie. Pozwoliłoby to wychwycić te osoby, u których wcześniej należy uruchomić odpowiednie leczenie, zanim rozwijające się u nich schorzenia jeszcze bardziej się pogłębią.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, obchodzonego od 1990 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Mazowiecki konsultant w dziedzinie geriatrii dr Elżbieta Kozak-Szkopek z klinki geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła, że przybywa osób w starszym wieku. W naszym kraju prawie 15 proc. stanowią osoby, które osiągneły wiek co najmniej 65 lat. Żyjemy również coraz dłużej. Prognozuje się, że statystyczna Polka w wieku 65 lat będzie jeszcze żyła prawie 20 lat, a Polak - ponad 15 lat.

- Jedynie 5 lat z tej przeciętnej oczekiwanej długości życia 65-latków, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, będzie przebiegać bez poważniejszych schorzeń - podkreśliła specjalistka. Oznacza to, że większość osób w Polsce może liczyć na to, że w zdrowiu i miarę dobrej kondycji będzie żyć do siedemdziesiątki. Pozostałe 15 lat w przypadku kobiet oraz 10 lat u mężczyzn przypadać będzie na okres, w którym wystąpi kilka różnych schorzeń i będzie się nasilać niesprawność.

Według przytoczonych na spotkaniu badań PolSenior, Polacy po 65. roku życia najczęściej chorują na nadciśnienie tętnicze (71 proc.), przewlekłe choroby nerek (39,7 proc.), depresję (34,5 proc.), demencję (22,7 proc.) oraz cukrzycę (22,4 proc.). Oprócz tego 50 proc. z nich cierpi z powodu niedowidzenia, 30 proc. ma niedosłuch, 33,9 proc. jest niezdolnych do wykonywania złożonych czynności życia codziennego, a 23 proc. narażonych jest na upadki.

- Wszystkie te schorzenia i dolegliwości będą coraz większym wyzwaniem i obciążeniem dla opieki medycznej - powiedziała dr Kozak-Szkopek. Jej zdaniem, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny geriatrycznej osób w wieku emerytalnym, ponieważ jest to populacja bardzo zróżnicowana pod względem stanu zdrowia i samodzielności. Pozwoliłoby to wychwycić te osoby, u których wcześniej należy uruchomić odpowiednie leczenie, zanim rozwijające się u nich schorzenia jeszcze bardziej się pogłębią.

Kierownik zakładu dydaktyki ginekologiczno-położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska powiedziała, że wiele kobiet w starszym wieku nie zgłasza lekarzowi ze swych dolegliwości, gdyż uważa, że są one związane z wiekiem i niewiele na nie można poradzić. Inne choroby, takie jak nietrzymanie moczu, są natomiast ukrywane. - Wciąż wstydzimy się mówić o starzeniu się i chorobach wieku starczego, które często można skutecznie leczyć, a przynamniej je złagodzić - dodała.

Jednym z głównych problemów osób starszych są kłopoty z poruszaniem się, które nie zawsze jednak są związane ze schorzeniami narządu ruchu. Mogę je powodować również takie dolegliwości jak nietrzymanie moczu i wypadanie narządu rodnego u kobiet. - Panie zmuszone są zakładać pieluchy, które utrudniają im poruszanie się, albo nie chcą w ogóle opuszczać swego mieszkania, by nie narażać się na przykrości - podkreśla prof. Dmoch-Gajzlerska

Wszechstronnej opieki wymagają ludzie po 80. roku życia, u których niesprawność jest często tak duża, że utrudnia im codzienne życie. 40 proc. osób w tym wieku nie jest w stanie przenieść cięższej torby nawet na niewielką odległość. Co czwarta nie jest w stanie wejść lub zejść po schodach nawet na wysokość jednego piętra, a co piąta nie może przejść samodzielnie 500 metrów.

Według dr Kozak-Szkopek, w Polsce jest jedynie 350 lekarzy geriatrów, a w woj. mazowieckim - zaledwie 32, na dodatek nie wszyscy pracują w swojej specjalności. Sytuacja kadrowa powinna się jednak poprawiać. Na studiach podyplomowych jest obecnie 145 miejsc dla lekarzy, którzy chcą się w tej dziedzinie specjalizować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.