Eksperci: problem przemocy wobec seniorów jest skrzętnie ukrywany przez rodziny

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 października 2017 10:45


Eksperci: problem przemocy wobec seniorów jest skrzętnie ukrywany przez rodziny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przemoc w stosunku do seniorów to duży i nieuświadomiony problem; same ofiary często nie chcą o nim mówić, szczególnie gdy sprawcą jest członek rodziny - wskazywali uczestnicy kongresu, inaugurującego w Białymstoku podlaski program "poMOC, a nie przeMOC".

Program został przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku we współpracy m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem w Białymstoku, środowiskami pielęgniarek, lekarzy a także pracowników socjalnych.

Jak powiedział naczelnik wydziału prewencji KWP w Białymstoku Maciej Zakrzewski jest to program z obszaru przemocy wobec rodziny, a szczególnie przemocy wobec osób starszych. Dodał, że przemoc ta ma różne formy - fizyczną, psychiczną, seksualną czy ekonomiczną.

Działania w ramach programu już się rozpoczęły i potrwają do końca 2019 roku. W jego ramach będą organizowane konferencje, seminaria, wspólne akcje, happeningi na terenie całego województwa. Zakrzewski powiedział, że kilka szkoleń już się odbyło m.in. z pielęgniarkami, lekarzami, a także alumnami seminarium duchownego. Dodał, że są to osoby, które cieszą się dużym zaufaniem osób starszych, dlatego tak ważne jest uwrażliwienie właśnie ich, co mogą zrobić i jakie działania podjąć, gdy widzą, że osoba starsza doświadcza przemocy.

Zakrzewski uważa, że przemoc w stosunku do seniorów jest dużym problemem, ale mówi się o nim rzadko. W jego ocenie, wynika to z różnych powodów, m.in. z tego, że osoby starsze bardzo często wstydzą się o tym zjawisku mówić, szczególnie wtedy, gdy sprawcami są członkowie ich rodzin. - Często seniorzy obwiniają o to siebie i uważają tę przemoc za swoje niepowodzenie - dodał.

Podobnego zdania jest Marlena Połowianiuk z KWP w Białymstoku, koordynatorka tzw. Niebieskiej Karty; uważa, że problem przemocy w stosunku do osób starszych jest mało rozpoznany. - Trudno jest nam dotrzeć do samych pokrzywdzonych, do samych ofiar dlatego, że ten problem jest skrzętnie ukrywany przez członków rodziny, przez osoby starsze - powiedziała.

Połowianiuk poinformowała PAP, że w Podlaskiem w ubiegłym roku Niebieską Kartę założono blisko 4 tys. rodzin, w tym ponad 370, to karty dotyczące przemocy wobec osób starszych.

Prof. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku uważa, że przemoc w rodzinach wobec osób starszych przestaje być tematem tabu, ale trzeba podejmować działania, przede wszystkim edukacyjne, zarówno dla seniorów jak i osób z ich środowiska, sąsiadów i rodzin oraz osób, które się nimi zajmują - lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych. Mówiła, że osoby starsze często nie mają wiedzy co mogą zrobić, gdzie pójść, do kogo się zwrócić, by otrzymać pomoc.

Zadaniem policji jest reagowanie na przemoc - powiedział dziennikarzom wiceszef resortu spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. - Dzielnicowi tu mają szczególną rolę do spełnienia, powinni znać, jak najliczniej, jak najszerzej swoich podopiecznych, czyli mieszkańców swojego rewiru i właśnie w tym zakresie muszą rozpoznawać problemy osób starszych - dodał.

Zieliński apelował też, aby rodziny i sąsiedzi osób starszych zgłaszali przypadki przemocy wobec seniorów. Mówił, że do tego służy m.in. krajowa mapa zagrożeń.

Na drugą stronę problemu zwrócił uwagę kierownik kliniki psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. Napoleon Waszkiewicz. Mówiąc o przemocy psychicznej wobec osób starszych, zwrócił uwagę na ich opiekunów. Powiedział, że często by móc opiekować się seniorem poświęcają oni swoje życie zawodowe i prywatne, a to ma wpływ na poziom stresu, ogólne samopoczucie i sytuację finansową. Dlatego - jak dodał - ważna jest profilaktyka także wśród tych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR