Eksperci: system emerytalny nie wygra z demografią, potrzebujemy imigrantów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 listopada 2016 17:50


Eksperci: system emerytalny nie wygra z demografią, potrzebujemy imigrantów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rządzący muszą powiedzieć Polakom prawdę. Przy tej dzietności kobiet, przy tej sytuacji demograficznej, emerytur w tym kształcie nie będzie - stwierdził prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Według niego jednym ze sposobów rozwiązania problemu  jest uproszczenie procedury zatrudniania imigrantów, m.in. z Białorusi i Ukrainy.

Z prognozy GUS wynika, że w 2050 r. liczba ludności rezydującej Polski wyniesie 34 mln 856 tys. Oznacza to zmniejszenie liczby ludności o 3,15 mln tj. o 8,3 proc. w porównaniu do roku 2014. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego GUS spodziewa się dalszych niekorzystnych zmian w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszania się liczebności kobiet w wieku rozrodczym.

W 2050 r. osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły 31,5 proc. populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,1 mln w porównaniu do 2014 r. Z kolei kobiety w wieku rozrodczym w 2050 r. w będą stanowiły jedynie 67 proc. stanu z roku 2014.

Pomogą Ukraińcy i Białorusini?
Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak prognozował, że kiepska sytuacja demograficzna wpłynie na wysokość otrzymywanych emerytur.

- Rządzący muszą powiedzieć Polakom prawdę. Przy tej dzietności kobiet, przy tej sytuacji demograficznej, emerytur w tym kształcie nie będzie - mówił.

Według niego, jednym ze sposób poprawy sytuacji demograficznej jest uproszczenie procedury zatrudniania imigrantów m.in. Białorusi i Ukrainy.

- Im nic nie trzeba zapewniać. Oni sami znajdują sobie pracę i mieszkania. Im trzeba przygotować ofertę osiedlania się i prawa stałego pobytu - powiedział Kaźmierczak.

Prezes ZPP podkreślił, że zmiany w prawie ws. emigrantów zarobkowych powinno się wprowadzić jak najszybciej, ponieważ pracownicy ze wschodu są coraz bardziej atrakcyjni dla takich krajów jak Niemcy, Włochy czy Francja.

- Z inicjatywy w dużej mierze Niemiec wchodzi ruch bezwizowy z Ukrainą. To są na razie trzymiesięczne wizy turystyczne. Przypominam, że jeszcze rok temu Niemcy i Francuzi sprzeciwiali się temu ruchowi. Teraz mamy bardzo poważne obawy, że będą oni próbowali tych emigrantów nam podebrać - stwierdził prezes ZPP.

- Jestem przekonany o tym absolutnie, że za chwilę za tym pójdą kolejne ruchy; w postaci pozwoleń na pracę i różnych innych rzeczy - dodał.

Zachęcajmy rodaków do powrotów
Według pełnomocnika zarządu Work Service Krzysztofa Inglota, przepisy powinny zachęcać zarobkowych migrantów do osiedlania się na stałe w Polsce. Jego zdaniem "obecna polityka oświadczeń i wydawania pozwoleń na pracę na 6 miesięcy motywuje tych ludzi tylko do tego, aby trochę popracować w naszym kraju i wrócić. Dlatego 2,4 miliarda zł przychodzi do Polski od naszych emigrantów, ale 2,6 miliarda wyjeżdża, między innymi w kierunku ukraińskim" - oszacował.

Zdaniem Kaźmierczaka, jednym ze sposobów rozwiązania problemu demografii jest stworzenie warunków, które skłonią polskich emigrantów do powrotu. Jego zdaniem, w tym celu powinno się obniżyć niektóre podatki. "Podstawowe problemy to zbyt wysokie opodatkowanie dochodów z pracy, ułomny rynek mieszkaniowy, w szczególności w sektorze mieszkań na wynajem oraz nierówna konkurencja w zakresie dostępu do stanowisk w placówkach publicznych" - wyliczał.

W przekonaniu Jakuba Bińkowskiego, sekretarza departamentu badań i analiz ZPP, sytuację demograficzną Polski może poprawić rozsądna polityka prorodzinna. Według niego, rządzący powinni wpłynąć, na jakość usług publicznych - dostępność do opieki pediatrycznej oraz dostępność do żłobków i przedszkoli.

Również zdaniem dr hab. Doroty Kałuży-Kopias z Uniwersytetu Łódzkiego, polityka prorodzinna jest głównym narzędziem do zwiększenia dzietności w Polsce. Zaznaczyła jednak, że niektóre efekty wprowadzenia zmian w tym obszarze będą dostrzegalne dopiero za 15-20 lat.

Apelowała, by do problemu demografii nie podchodzić "apokaliptycznie". "Wszystkie kraje Europy zachodniej przeszły ten proces. Każdy kraj z tego wychodzi" - stwierdziła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR