Ekspert: należy modyfikować edukację zdrowotną w kierunku wychowania do starości

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Izabella Krenzel, doktorantka na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu, SUM/Rynek Seniora   18 września 2018 11:30


Ekspert: należy modyfikować edukację zdrowotną w kierunku wychowania do starości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Momentem kryzysowym starości jest okres przejścia na emeryturę, nazywany przez
A. Camforta „śmiercią społeczną”. Adaptacja do emerytury przebiega znacznie łatwiej wśród kobiet, które najczęściej poza pracą mają również inne obowiązki. Znacznie gorzej przebiega ona w przypadku osób, które poza obowiązkami zawodowymi nie miały innych zainteresowań. Zakończenie życia zawodowego jest również powodem utraty poczucia użyteczności. Wynika to z tego, iż każdy człowiek ma potrzebę bycia użytecznym przez całe swoje życie.

Istotnym problemem w okresie starości może być konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Pozbawienie seniora najbliższego otoczenia które było miejscem jego aktywności i w dużej mierze wpływało na jakość życia, poczucie bezpieczeństwa i intymności, może spowodować u pacjentów świadomych stres, stany depresyjne i pogłębić osamotnienie. Przeprowadzka do placówki opiekuńczej zapewnia wprawdzie całodobową opiekę oraz odciążenie opiekunów i jest niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem, ale dla seniora stanowi utratę kontaktu ze znanym sobie otoczeniem czy też przedmiotami. Dlatego tak istotne jest jak najdłuższe zachowanie sprawności i pozostanie w warunkach domowych.

Rozwiązaniem pośrednim mogą być Dzienne Domy Opieki Medycznej. Projekt związany z ich powstawaniem zakłada zapewnienie kontynuacji opieki medycznej dla seniorów po hospitalizacji w ramach dziennego pobytu. Poprzez takie rozwiązanie możliwe jest skrócenie pobytu chorego w szpitalu oraz ograniczenie stresu związanego z hospitalizacją.

Wychowanie do starości
Przygotowanie do starości to proces długotrwały, którego początków można się doszukiwać we wczesnym dzieciństwie i który trwa przez całe życie. Głównym celem przygotowania do starości jest pogodzenie się z własnym starzeniem oraz gotowość do podejmowania nowych wyzwań w tym okresie życia. Na istotę przygotowania do starości zwracał uwagę Aleksander Kamiński już w latach 70. XX wieku. Według niego, miała ona polegać na „pomaganiu ludziom w nabywaniu zainteresowań i aspiracji oraz umiejętności i przyzwyczajeń, które - gdy nadejdzie czas emerytury - dopomagają w realizowaniu trybu życia sprzyjającego wydłużeniu młodości i dającej satysfakcję aktywności”. Współczesna koncepcja polega na stworzeniu przez środowisko szans rozwojowych, wspomaganiu tego rozwoju, rozbudzaniu potencjału człowieka czy też stwarzaniu odpowiednich warunków do podejmowania decyzji dotyczących całego życia. 

Wychowanie do starości polega na zdobywaniu wiedzy, kompetencji, umiejętności czy też doświadczeń, które pomogą w rozwoju człowiekowi w późniejszych etapach życia. Gerontopedagogika jest dziedziną zajmującą się przygotowaniem do okresu starości, a jej mottem jest utrzymanie ludzi starszych jak najdłużej w aktywności, aktywnej komunikacji z otoczeniem, a także z całym społeczeństwem. Skupia się ona przede wszystkim na dwóch grupach wiekowych. Do pierwszej należą osoby w wieku poprodukcyjnym (45/50 - 60/65 lat), które przygotowuje się do nadchodzących zmian związanych m.in. z przejściem na emeryturę. Drugą grupę tworzą osoby w wieku poprodukcyjnym (60/65 lat i więcej), którym pomaga się przede wszystkim zaadaptować do zmian jakie już zaszły.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR