Ekspert: należy modyfikować edukację zdrowotną w kierunku wychowania do starości

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Izabella Krenzel, doktorantka na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu, SUM/Rynek Seniora   18 września 2018 11:30


Ekspert: należy modyfikować edukację zdrowotną w kierunku wychowania do starości Fot. archiwum

Celem wychowania do starości oraz kształcenia seniorów jest to, aby taka osoba sama przyczyniała się do spowolnienia psychicznego oraz biologicznego procesu starzenia się. Przygotowanie się do starości oznacza przyswajanie informacji, ocenę i gromadzenie nowych wiadomości o starzeniu oraz zastosowanie powyższego w zdrowym stylu życia. Jednym ze sposobów mogących pomóc wyobrazić sobie to co nas czeka, jest włożenie kombinezonu geriatrycznego. Pozwala on na doświadczenie zaburzeń wzrokowych, słuchowych i ruchowych, a niektóre kombinezony nawet na wczucie się w sytuację osoby chorej na Parkinsona. Po takim doświadczeniu, jeśli chcemy się dobrze zestarzeć i uniknąć niektórych problemów zdrowotnych, chętniej podejmiemy trud czynnego przygotowywania się do starości np. poprzez codzienną aktywność fizyczną.

Właściwe starzenie nie powinno polegać na przystosowaniu do strat związanych z wiekiem, ale na poszukiwaniu nowych możliwości i szans. Na adaptacji człowieka do wieku emerytalnego skupia się edukacja przedsenioralna. Jednak, jak wcześniej wspomniano, przygotowania do starości rozpocząć powinno się we wczesnym dzieciństwie. Już małe dzieci należy zaznajamiać ze starością i wyjaśniać im problemy związane z wiekiem senioralnym. Dzięki takim działaniom ułatwia się porozumienie międzypokoleniowe.

Nabywanie już od wczesnych lat życia pewnych nawyków, związanych choćby z pielęgnacją ciała, dbałością o kondycję fizyczną czy też higieną pracy może być wielkim ułatwieniem w codziennym życiu seniora. Dla osoby, która przez całe życie dbała o swoje ciało, w wieku senioralnym zadbanie o kondycję fizyczna będzie tylko kontynuacją określonego stylu życia.

Wydłużenie oczekiwanego czasu trwania życia, wzrost odsetka osób starszych oraz ogólnospołeczne przemiany kulturowe doprowadziły do zmiany postrzegania starości. Budujące są istniejące działania na rzecz wychowania do starości. Jednak wspomniane wcześniej oddalanie się poszczególnych generacji, a w konsekwencji niezrozumienie przez osoby młode charakteru starości i potrzeb osób starszych, wiedzie do konieczności modyfikowania edukacji zdrowotnej, w tym wychowania do starości.

Młodzi ludzie, u których powinna zaczynać się taka edukacja, „nie wyobrażają sobie starości, bo się nie zestarzeją”. Wynika to z faktu, iż w dzisiejszych czasach niejednokrotnie negujemy proces starzenia się, a w mediach starość wypychana jest poza margines. Z tego powodu często osoba starsza może być postrzegana jako posiadająca defekt, niepełnowartościowa, nie posiadająca kontroli nad własnym ciałem. Przy wszystkich obecnych spektakularnych osiągnięciach kosmetyczno-estetycznych i chirurgii plastycznej należy edukować, w szczególności młodych ludzi, że ucieczka przed starością nie będzie trwała wiecznie. Należy też zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą naturalnych efektów procesu starzenia.

Wychowanie przez starość
Współcześnie kontakty międzypokoleniowe uległy znaczącym zmianom. Coraz mniej jest rodzin wielopokoleniowych, a poszczególne generacje oddalają się coraz bardziej od siebie. Nie ma możliwości zweryfikowania stereotypów związanych ze starością wówczas, jeżeli kontakt z nią jest okazjonalny.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR