Ekspert: nie wystarczą UTW, trzeba dać zajęcie tej fali wyżu seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lutego 2018 10:04


Ekspert: nie wystarczą UTW, trzeba dać zajęcie tej fali wyżu seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczestnicy seminarium "Ile kosztuje polityka społeczna w Polsce?"odnieśli się m.in. do problemu starzejącego społeczeństwa. Zwrócili np. uwagę na brak rozwiniętego wolontariatu wśród seniorów.

Seminarium z udziałem ekspertów i przedstawicieli MRPiPS zorganizowały wspólnie Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusz Korczaka w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej.

Jak podkreślał prof. Julian Auleytner - ekonomista, specjalista od spraw polityki społecznej z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka, potrzebni są doradcy, asystenci rodziny, którzy będą rozwiązywali problemy socjalne, ale na poziomie lokalnym, gminnym, powiatowym. - To praca bardzo niewdzięczna, ale asystent rodziny to jest poprawa jakości życia w ramach programu "500 plus". Nie wystarczy dać pieniądze, trzeba za tymi pieniędzmi pójść i zobaczyć jak one są wydawane - uważa ekspert.

Profesor odniósł się także do problemu starzejącego społeczeństwa. Zwrócił uwagę na brak rozwiniętego wolontariatu wśród seniorów. - To jest coś, co nas czeka. Przy tej fali demokratycznego wyżu seniorów, trzeba dać im zajęcie. To nie tylko uniwersytety trzeciego wieku - podkreślił ekspert.

Jako dobry przykład świadczenia wolontariatu wśród seniorów podał jedno z muzeów w USA na Florydzie. Wyjaśniał, że odwiedzający są tam obsługiwani właśnie przez seniorów. - Oni cieszą się, że mogą gościom opowiadać o obrazach Rubensa - dodał.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska powiedziała, że rząd ma komfortową sytuację, której nie spotykali poprzednicy, bo od 2016 r. nie brakuje środków na pomoc społeczną.

Z kolei dr Arkadiusz Durasiewicz z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka zaznaczył jednak, że pomimo, iż w 2017 r. urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej, to cały czas do wskaźnika zastępowalności pokoleń wiele nam brakuje. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR