Elektroniczny rejestr spadkowy: co zmieniają nowe przepisy?
Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   08 września 2016 14:15

Działa też rejestr testamentów
Rejestr spadkowy jest kolejnym etapem informatyzacji kwestii spadkowych. Od 2009 r. w formie elektronicznej działał rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia, który zawierał informacje o miejscu przechowywania sporządzonych notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia.

Niezależnie od funkcjonującej dotychczas bazy aktów poświadczenia dziedziczenia i następującego w czwartek rozszerzenia tej bazy do formy rejestru spadkowego, od października 2011 r. w formie elektronicznej prowadzony jest także notarialny rejestr testamentów. Nie zawiera on treści testamentów, tylko informację, gdzie i w których kancelariach testament można odnaleźć.

"To wielka pomoc dla obywateli, ponieważ do tej pory, aby odnaleźć testament, trzeba było wiedzieć, do której kancelarii notarialnej się zwrócić. Ta sprawdzała archiwa z ostatnich dziesięciu lat. Ale jeśli nie znajdowała dokumentu u siebie, były jeszcze tysiące innych kancelarii" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jak wyjaśnia dziennik, rejestr testamentów ułatwia sprawę. Przy spisywaniu testamentu notariusz pyta spadkodawcę, czy chce, by informacja o tym trafiła do rejestru. Jeśli tak, testament zostaje tam wpisany. W rejestrze nie znajdzie się treść testamentu, tylko informacja, kto go sporządził i gdzie go zdeponował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR