
POLITYKA SENIORALNA
Działa też rejestr testamentów
Rejestr spadkowy jest kolejnym etapem informatyzacji kwestii spadkowych. Od 2009 r. w formie elektronicznej działał rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia, który zawierał informacje o miejscu przechowywania sporządzonych notarialnych aktów poświadczenia dziedziczenia.
Niezależnie od funkcjonującej dotychczas bazy aktów poświadczenia dziedziczenia i następującego w czwartek rozszerzenia tej bazy do formy rejestru spadkowego, od października 2011 r. w formie elektronicznej prowadzony jest także notarialny rejestr testamentów. Nie zawiera on treści testamentów, tylko informację, gdzie i w których kancelariach testament można odnaleźć.
"To wielka pomoc dla obywateli, ponieważ do tej pory, aby odnaleźć testament, trzeba było wiedzieć, do której kancelarii notarialnej się zwrócić. Ta sprawdzała archiwa z ostatnich dziesięciu lat. Ale jeśli nie znajdowała dokumentu u siebie, były jeszcze tysiące innych kancelarii" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Jak wyjaśnia dziennik, rejestr testamentów ułatwia sprawę. Przy spisywaniu testamentu notariusz pyta spadkodawcę, czy chce, by informacja o tym trafiła do rejestru. Jeśli tak, testament zostaje tam wpisany. W rejestrze nie znajdzie się treść testamentu, tylko informacja, kto go sporządził i gdzie go zdeponował.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych