
Od września 2016 r. w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) rusza wspólny projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ełckiego Stowarzyszenie "Razem Łatwiej" pn. "Pomoc Sąsiedzka". Usługi obejmą pomoc i wsparcie osoby starszej, samotnej lub niesamodzielnej w podstawowych czynnościach dnia codziennego ułatwiających pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wsparcie będzie realizowane do końca 2016 r.
- W kamienicy, na osiedlu, w bloku, domu twórzmy pozytywne relacje, starajmy się pomagać sobie nawzajem - piszą organizatorzy.
Wzajemna pomoc mieszkańców dobrze funkcjonujących i sprawnych na rzecz osób samotnych, w podeszłym wieku, niesamodzielnych i niepełnosprawnych, a przy tym mieszkających w sąsiedztwie, ma przede wszystkim ułatwić pozostanie takich osób w dotychczasowym miejscu zakwaterowania. Pomoc ma jednocześnie oddalić w czasie konieczność korzystania z płatnych usług opiekuńczych i całodobowych form opieki.
Celem projektu jest także propagowanie pozytywnych postaw społecznych, poprawa bezpieczeństwa osób wymagających opieki oraz zmniejszanie ich izolacji.
Usługi sąsiedzkie będą dostosowane do indywidualnych potrzeb osób wspieranych i mają być świadczone dla jednej osoby nie rzadziej niż raz w tygodniu, zarówno w dzień, jak i w nocy.
- Usługi sąsiedzkie będą realizowane poza godzinami pracy opiekunek MOPS, jeśli osoba korzysta z tego rodzaju usług - wyjaśniają organizatorzy.
Dodają, że w pierwszej kolejności pomoc przyznawana będzie tym osobom, których kryterium dochodowe (zgodnie z ustawą o pomocy społecznej) nie przekracza 300 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Preferowani będą mieszkańcy, którzy nie korzystają z pomocy usług opiekuńczych MOPS.
Osoba otrzymująca pomoc nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.
Jak podają organizatorzy, do tej pory zainteresowanie chęcią skorzystania z pomocy zgłosiło ok. 20 osób, natomiast chęcią świadczenia takiej pomocy ok. 11 osób. Nadal trwa jednak nabór uczestników projektu.
Zainteresowani świadczeniem usługi opiekuńczej w ramach realizowanego projektu mogą składać CV w siedzibie MOPS przy ul. Piłsudskiego 8 w Ełku. Chętni będą zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Z kolei osoby zainteresowane pomocą w formie usług sąsiedzkich powinny złożyć deklarację uczestnictwa.
Pobierz DEKLARACJĘ UCZESTNICTWA
Dokument należy złożyć również w siedzibie MOPS przy ul. Piłsudskiego 8.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy MOPS osobiście, pod nr. tel. 87 732 67 18, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: razemlatwiej.elk@wp.pl
Projekt jest dofinansowany ze środków samorządu Miasta Ełku i będzie realizowany do 31 grudnia 2016 r. Wartość projektu wynosi 21,6 tys. zł, w tym 16 tys. to środki samorządowe.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych