Ełk: sprawny sąsiad pomoże starszym i niesamodzielnym

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, MOPS Ełk/Rynek Seniora   31 sierpnia 2016 10:16


Ełk: sprawny sąsiad pomoże starszym i niesamodzielnym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od września 2016 r. w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) rusza wspólny projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ełckiego Stowarzyszenie "Razem Łatwiej" pn. "Pomoc Sąsiedzka". Usługi obejmą pomoc i wsparcie osoby starszej, samotnej lub niesamodzielnej w podstawowych czynnościach dnia codziennego ułatwiających pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wsparcie będzie realizowane do końca 2016 r.

- W kamienicy, na osiedlu, w bloku, domu twórzmy pozytywne relacje, starajmy się pomagać sobie nawzajem - piszą organizatorzy.

Wzajemna pomoc mieszkańców dobrze funkcjonujących i sprawnych na rzecz osób samotnych, w podeszłym wieku, niesamodzielnych i niepełnosprawnych, a przy tym mieszkających w sąsiedztwie, ma przede wszystkim ułatwić pozostanie takich osób w dotychczasowym miejscu zakwaterowania. Pomoc ma jednocześnie oddalić w czasie konieczność korzystania z płatnych usług opiekuńczych i całodobowych form opieki.

Celem projektu jest także propagowanie pozytywnych postaw społecznych, poprawa bezpieczeństwa osób wymagających opieki oraz zmniejszanie ich izolacji.

Usługi sąsiedzkie będą dostosowane do indywidualnych potrzeb osób wspieranych i mają być świadczone dla jednej osoby nie rzadziej niż raz w tygodniu, zarówno w dzień, jak i w nocy.

- Usługi sąsiedzkie będą realizowane poza godzinami pracy opiekunek MOPS, jeśli osoba korzysta z tego rodzaju usług - wyjaśniają organizatorzy.

Dodają, że w pierwszej kolejności pomoc przyznawana będzie tym osobom, których kryterium dochodowe (zgodnie z ustawą o pomocy społecznej) nie przekracza 300 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Preferowani będą mieszkańcy, którzy nie korzystają z pomocy usług opiekuńczych MOPS.

Osoba otrzymująca pomoc nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.

Jak podają organizatorzy, do tej pory zainteresowanie chęcią skorzystania z pomocy zgłosiło ok. 20 osób, natomiast chęcią świadczenia takiej pomocy ok. 11 osób. Nadal trwa jednak nabór uczestników projektu.

Zainteresowani świadczeniem usługi opiekuńczej w ramach realizowanego projektu mogą składać CV w siedzibie MOPS przy ul. Piłsudskiego 8 w Ełku. Chętni będą zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Z kolei osoby zainteresowane pomocą w formie usług sąsiedzkich powinny złożyć deklarację uczestnictwa.

Pobierz DEKLARACJĘ UCZESTNICTWA

Dokument należy złożyć również w siedzibie MOPS przy ul. Piłsudskiego 8.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy MOPS osobiście, pod nr. tel. 87 732 67 18, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: razemlatwiej.elk@wp.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków samorządu Miasta Ełku i będzie realizowany do 31 grudnia 2016 r. Wartość projektu wynosi 21,6 tys. zł, w tym 16 tys. to środki samorządowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR