Elżbieta Rafalska objęła resort pracy. Priorytetem m.in. wcześniejszy wiek emerytalny

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2015 08:43


Elżbieta Rafalska objęła resort pracy. Priorytetem m.in. wcześniejszy wiek emerytalny Na zdj. Elżbieta Rafalska, nowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Fot. rafalska.eu

Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska objęła w poniedziałek (16 listopada) po południu swój resort. Odchodzący minister Władysław Kosiniak-Kamysz powitał ją w resorcie i przekazał obowiązki.

Zmieniła się równocześnie nazwa ministerstwa - dotychczas było to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej; teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kosiniak-Kamysz wychodząc z resortu powiedział dziennikarzom, że przywitanie i wprowadzenie Rafalskiej do ministerstwa "jest dobrym, demokratycznym standardem". - Cieszę się, że mogłem przywitać, wprowadzić. Myślę, że są to dobre standardy. Porozmawialiśmy o aktualnej sytuacji, o tych najważniejszych wyzwaniach. W dojrzałych demokracjach, gdzie zmiana władzy po wyborach jest czymś naturalnym, to normalne rzecz i warto zachować poprawne relacje - powiedział.

Według odchodzącego ministra te najważniejsze sprawy to problem niepełnosprawnych, emerytury, renty. - Rozmawialiśmy też o projekcie PSL dotyczącym uwzględnienia stażu pracy przy uzyskiwaniu uprawnień emerytalnych - powiedział b. minister. - Myślę, że warto się nad tym pochylić, ale to już moje zadanie w innej roli - jako opozycja - dodał.

Pytany o zmianę nazwy resortu przypomniał, że rodzina zawsze w nim była. - To jest zmiana, która oddaje obraz działów administracji, które się tutaj znajdują; nie wiem, czy będą za tym szły jakieś kroki, ale ten resort był resortem rodziny, i będzie miał ją w nazwie - powiedział.

Nowa minister Elżbieta Rafalska w dwóch ostatnich kadencjach Sejmu była uznawana za jedną z najbardziej pracowitych posłanek. W ostatnich wyborach parlamentarnych została ponowie wybrana do Sejmu - będzie to już jej trzecia kadencja, wcześniej była senatorem. Zarówno w Sejmie, jak i w Senacie aktywnie uczestniczyła w pracach komisji zajmujących się polityką społeczną; w Sejmie pracowała również m.in. w komisji finansów. Od 2008 r. jest członkiem Rady Ochrony Pracy.

Angażowała się w prace nad kolejnymi ustawami budżetowymi, zmianami w prawie pracy, projektami dotyczącymi polityki rodzinnej, emerytur itp. Głosowała m.in. za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego, za ograniczeniem terminowych umów o pracę, wprowadzeniem rozwiązań promujących zatrudnianie młodych ludzi, za świadczeniem rodzicielskim w wysokości 1 tys. zł m.in. dla matek studentek i bezrobotnych. Opowiedziała się m.in. przeciwko ustawie o OFE, przekazującej do ZUS-u środki z funduszy, była także przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego.

Sekretarzem stanu w MPiPS była dwukrotnie: od 6 czerwca 2006 r. do 5 kwietnia 2007 r. i ponownie od 24 sierpnia 2007 r. do 3 grudnia 2007 r.

Tuż po ogłoszeniu, że zostanie nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, powiedziała o priorytetach resortu: - Nie może być niespodzianki. W innym wypadku zawiedlibyśmy Polaków, którzy oczekują jednak, że ustawa, która mówi o wsparciu i pomocy dla rodziny +500 plus+, będzie jedną z pierwszych, które będą procedowane, podobnie jak ustawa przywracająca wcześniejszy wiek emerytalny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.