Emeryci i renciści będą rzadziej wymieniać legitymacje

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 grudnia 2016 09:24


Emeryci i renciści będą rzadziej wymieniać legitymacje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To dlatego, że od lutego 2017 r. znikną z nich numery i symbole świadczenia. Zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Legitymacja emeryta-rencisty ma formę plastikowej, zielonej karty w formacie zbliżonym do karty kredytowej. Zawiera imię i nazwisko świadczeniobiorcy, numer PESEL oraz numer emerytury lub renty. Potwierdza status emeryta-rencisty oraz to, że jest on objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Uprawnia do korzystania z ulg, np. transportowych.

Usunięcie numeru i symbolu świadczenia z legitymacji emerytur ma spowodować, że część z emerytów nie będzie zmuszona do wymiany takiego dokumentu. "Numer i symbol świadczenia nie jest informacją kluczową dla celów korzystania przez emeryta lub rencistę z ulg" - podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, który wejdzie w życie 1 lutego 2017 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, legitymację trzeba wymienić m.in. w przypadku zmiany nazwiska, numeru lub symbolu świadczenia, a także w razie uszkodzenia lub zniszczenia.

Numer świadczenia na legitymacji zmienia się m.in. z powodu przenoszenia danych emerytów i rencistów do działającego od 2013 r. Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. "Powoduje to (...) trudności po stronie emerytów i rencistów, zobowiązanych, niezależnie od ich woli, do zwrotu legitymacji posiadającej nieaktualne dane w zakresie numeru świadczenia, w tym do ponoszenia kosztu przekazania takiej nieaktualnej legitymacji do ZUS za pośrednictwem poczty" - czytamy w uzasadnieniu.

Według projektodawców, zaproponowane rozwiązania "przyczynią się nie tylko do zmniejszenia uciążliwości po stronie świadczeniobiorców (rzadsza konieczność wymiany legitymacji), ale także po stronie ZUS-u zmniejszą się koszty związane z wymianą legitymacji dużej grupie świadczeniobiorców".

Z szacunków ZUS wynika, że do przeniesienia do Kompleksowego Systemu Informatycznego pozostało ok. 4,3 mln świadczeń.

W projekcie rozporządzenia podkreślono, że legitymacje wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nadal będą obowiązywały do dnia utraty ważności lub do okresu, w którym zajdzie konieczność wymiany, np. ze względu na zmianę nazwiska czy rodzaju świadczenia (zmiana renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR