Emerytka, która popsuła fresk Jezusa, może odetchnąć. Odnaleziono pierwowzór

POLITYKA SENIORALNA

Autor: tvn24.pl, JW/Rynek Seniora   22 listopada 2016 14:31


Emerytka, która popsuła fresk Jezusa, może odetchnąć. Odnaleziono pierwowzór Odnaleziono pierwowzór fresku z Jezusem, który zepsuła starsza konserwatorka-amatorka w połowie 2012 r. Fot. cea +/Flickr.com (CC BY 2.0)

86-letnia konserwatorka-amatorka Cecilia Gimenez, która zasłynęła wyjątkowo nieudaną renowacją fresku "Ecce homo" z wizerunkiem Jezusa, może czuć się spokojniejsza. Odnalazł się pierwowzór, na podstawie którego powstało dzieło.

Odnaleziony pierwowzór przypadkowo trafił w ręce handlarza sztuki z Barcelony. Jak informuje tvn24.pl, nowy właściciel, Richardo Ostale, wycenia obraz na kilka tysięcy dolarów. Nie ma jednak zamiaru go sprzedawać - wolałby, żeby trafił do jakiegoś lokalnego muzeum lub idealnie do samego kościoła w Borja, gdzie znajduje się słynny zniszczony fresk.

Cecilia Gimenez, komentując odnalezienie pierwowzoru, twierdzi, że przywodzi to dobre, ale też i złe wspomnienia. Dodaje, że na początku cała sytuacja była dla niej trudna, ale później bardzo pomogła zarówno jej, jak też małemu kościołowi oraz samemu miasteczku.

W sierpniu 2012 r. Gimenez podjęła się renowacji XIX-wiecznego fresku "Ecce Homo" autorstwa Eliasa Garcii Martineza. Usiłując przywrócić malowidłu świetność, Gimenez zniekształciła twarz Chrystusa.

Malowidło stało się atrakcją miasteczka Borja, które zaczęło zarabiać na turystach niemałe pieniądze. Reprodukcje fresku pojawiły się na koszulkach, etykietkach butelek z winem, wlepkach.

Również sama autorka zyskała niemałą popularność - na Facebooku powstało dziesiątki stron poświęconych artystce.Są to głównie fani jej i nowego "dzieła", ale także ci, których zdewastowanie fresku nie rozśmieszyło. Przywrócenie malowidłu oryginalnego wyglądu uznano wówczas za niemożliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR