Emerytom i niepełnosprawnym grożą eksmisje?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   24 października 2016 14:49


Emerytom i niepełnosprawnym grożą eksmisje? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorzy Narodowego Programu Mieszkaniowego proponują zlikwidować ustawowy katalog osób objętych szczególną ochroną, którym obecnie sądy w procesie o eksmisję muszą przyznać mieszkanie socjalne. Dotyczy to m.in. osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych i ubezwłasnowolnionych (wraz z opiekunami), a także emerytów, rencistów i bezrobotnych.

Narodowy Program Mieszkaniowy, którego częścią jest program „Mieszkanie plus” to coś więcej niż tylko plan budowy tanich mieszkań na wynajem . Określa kierunki, w jakich podążać ma polska polityka mieszkaniowa - zauważa Gazeta Wyborcza. 

W ramach „racjonalizacji gospodarowania zasobem mieszkań komunalnych” autorzy proponują usunąć z ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego katalog osób objętych szczególną ochroną, którym obecnie sądy w procesie o eksmisję nie mogą nie przyznać mieszkania socjalnego. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych i ubezwłasnowolnionych (wraz z opiekunami), a także emerytów, rencistów, bezrobotnych, kobiet w ciąży i dzieci.

Według autorów programu istnienie „katalogu” nie pozwala sądom na dokonanie oceny, czy przyznanie prawa do lokalu jest uzasadnione. 

Katarzyna Czarnota, doktorantka socjologii UAM i działaczka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów twierdzi, że jeśli obecnie niepełnosprawny czy emeryt mieszkający w prywatnej kamienicy i mający prawo do lokalu socjalnego może bezpiecznie na niego oczekiwać, to po zmianie prawa, gdy sąd mu tego lokalu nie przyzna, zaraz po wyroku "wyleci" na bruk, a państwo pomoże tzw. czyścicielom kamienic. 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które jest autorem programu, twierdzi, że po zmianie „lokale socjalne będą trafiać do osób faktycznie tej pomocy potrzebujących”, a odpowiednią ochronę takim osobom zapewnią inne przepisy ustawy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR