Emerytów jest już prawie 9 mln. Rośnie też wysokość emerytur i rent
Autor: Jacek Wykowski, GUS/Rynek Seniora   13 grudnia 2016 13:26

Liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła 8 mln 906 tys. osób i była o 0,3 proc. większa niż przed rokiem. O 2 proc. wzrosły też emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń. Te z KRUS-u też są wyższe - o 0,3 proc. w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny w publikacji "Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw" obejmującej trzy kwartały 2016 r. (od stycznia do września).

Choć średnie wzrosty - zarówno liczby emerytów i rencistów, jak i wysokości emerytur i rent - są in plus, w rozbiciu na poszczególne rodzaje świadczeń dane nie są jednorodne.

Liczba emerytów i rencistów w górę
- Przeciętna liczba emerytów i rencistów ogółem w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 8 mln 906 tys. osób i była o 0,3 proc. większa niż przed rokiem. Wzrost liczby emerytów i rencistów odnotowano we wszystkich województwach - największy w kujawsko-pomorskim (o 0,7 proc.) oraz podlaskim i wielkopolskim (po 0,6 proc.) - podaje GUS.

Emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych pobierało 7 mln 710 tys. osób (o 0,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.). Wzrost liczby pobierających świadczenia odnotowano we wszystkich województwach, największy w podlaskim (o 1,2 proc.); najmniejszy - w małopolskim, gdzie liczba emerytów i rencistów wzrosła o 0,1 proc. w stosunku do poziomu odnotowanego przed rokiem.

Emerytury i renty rolnicze pobierało 1 mln 196 tys. osób, tj. o 0,5 proc. mniej niż w przed rokiem. Spadek zaobserwowano w 12 województwach - od 2,7 proc. w lubuskim do 0,3 proc. w mazowieckim i pomorskim. W województwie świętokrzyskim liczba osób pobierających te świadczenia utrzymała się na poziomie sprzed roku, a województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i łódzkim odnotowano wzrost liczby świadczeniobiorców - odpowiednio o 1 proc., 0,8 proc. i 0,3 proc.

Emerytury i renty z ZUS-u rosły szybciej
Jak podał GUS, przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w okresie trzech kwartałów 2016 r. ukształtowała się na poziomie 2082,99 zł i była o 2 proc. wyższa niż przed rokiem.

Wzrost przeciętnej miesięcznej emerytury i renty brutto odnotowano we wszystkich województwach. Podobnie jak w analogicznym okresie ub. roku, jedynie w śląskim była ona wyższa od średniej krajowej (o 18,7 proc.). W województwie mazowieckim przeciętna emerytura i renta w tym systemie była tylko nieco niższa niż przeciętna w kraju (o 0,1 proc.). Najniższe przeciętne emerytury i renty wypłacono w podkarpackim i lubelskim (odpowiednio o 15,9 proc. i o 13,2 proc. mniej niż średnio w kraju).

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się i w okresie trzech kwartałów 2016 r. i wyniosła 34,6 p. proc. (wobec 34,7 p. proc. przed rokiem).

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 1183,09 zł i w skali roku zwiększyła się o 0,3 proc. Wzrost odnotowano w 10 województwach, w granicach od 0,7 proc. w lubelskim, małopolskim i podlaskim do 0,1 proc. w wielkopolskim. W połowie województw przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa, podobnie jak przed rokiem, w śląskim (o 17,7 proc.). Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w województwach małopolskim i mazowieckim (odpowiednio o 3 proc. i o 2,8 proc. mniejsze niż średnio w kraju).

Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się i w okresie trzech kwartałów 2016 r. wyniosła 20,7 p. proc. (wobec 22,5 p. proc. przed rokiem) - podsumował GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR